Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Görsel:  JAY REIMER/FLICKR (CC BY-NC-SA 2.0)

Bilimin deneysel araştırmalar sırasında karşı karşıya geldiği genel sorun odaklanılan hedef dışındaki etki ve sonuçların çok farkedilmemesidir. Genel geçer bir durum olmasa da araştırmalardaki hata payları ve sapmaların sebebi genelde burada farkedilmeyen etkilerdir.

Özellikle sağlık alanındaki araştırmalarda, tüm dokuların eş zamanlı olarak analiz edilmesindeki zorluk sonuçta belli hatalara, bulunan ilaçların yan etkilerine hatta bazen ilaçların toplanmasına kadar varmaktadır.

Bu yazımızda bu konuya örnek teşkil eden ve yakın zamanda farkedilen bir ayrıntıdan bahsedeceğiz. Tetrasiklin insanlar tarafından kullanılan, canlı depolarda koruyucu olarak ve aynı zamanda laboratuar deneylerinde kullanılan bir antibiyotik moleküldür. Her yerde kullanılabilmesine rağmen, çok yeni bir araştırmada gösterildiği üzre, enerji üretici organel olan mitokondriler için şu ana kadar farkedilmemiş bazı etkileri olduğu ortaya çıktı.

Bu mühim durum, hayvanlarda ve insanlarda bu antibiyotiği almaları durumunda sağlıklarının bozulma ihtimalini gündeme getiriyor. Ancak bunlardan daha önemli ve hayati bir sonuç var. Şöyle ki, laboratuar deneylerinde gen transkripsiyonu (bir genin kodladığı proteinin sentezlenmesi veya sentezletilmesi)  kontrolünde kullanılan bu antibiyotik, mitokondriyal fonksiyon bozukluğuna yol açmış  ve elde edilen sonuçları şaşırtmış ve yanlış göstermiş olabilir.

Bu korkutucu raporun yayınlanmasıyla akıllara şu soru geliyor: " Bugüne kadar tetrasiklinle yapılmış tüm gen transkripsiyonu yapılan deneyler çöpe  mi gidecek veya tekrar mı yapılacak?"
 Referans:  Sciencemag–Common antibiotic may be mucking up lab results–http://news.sciencemag.org/sifter/2015/03/common-antibiotic-may-be-mucking-up-lab-results


Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir