Post Author Avatar
Ozan Zaloğlu
S. Demirel Üniversitesi - Çevirmen

Bir HIV ilacının, yeni yapılan bir çalışmada katılımcıların %100'ünü koruduğu duyuruldu. Fakat, hala  mükemmel olmaktan uzak.


HIV önleme ilacı Truvada'yı 2.5 yıldır almış olan 657 kişiyi izleyen yeni bir çalışma, yüksek tehlike bölgelerinde yaşayanların da içinde bulunduğu deneklerin yüzde 100'ünün HIV virüsüden kurtulduğunu buldu. Mutlaka her gün alınması gereken hap, ABD'de 2012'den beri pazardaydı ve deneyler halen Afrika, Asya, Güney Amerika ve birkaç Avustralya eyaletinde sürüyor.

Fakat, umut vadeden sonuçlara rağmen araştırmacılar ilacın HIV'in yayılışı ile savaştaki yeterliliğini abartmak konusunda tereddütteler; çünkü bir hap atlandığı zaman ilacın etkisi hızlı bir şekilde düşüyor ve araştırmacılara göre ilacın ABD'deki kullanımını takiben insanlarda kalıcı bir utanç duygusu yaratıyor.

İlaç, hastalığa maruz kalınmadan önce koruma-PrEP olarak biliniyor. ABD’deki San Francisco Tıp Merkezi'nden baş yazar, epidemolog Jonathan Volk Kaiser'a göre; bu araştırma PrEP'nin gerçek bir dünya ortamında kullanımının daha anlaşılmasını sağlayacak ilk çalışma ve önermesine göre tedavi, yüksek tehlikeli bir ortamda bile yeni HIV bulaşmalarını önleyebilir.

Önceki çalışmalar da bu çalışmaya benzer fakat daha az 'mükemmel' sonuçlar vermişti. 2012 yılında altı ülkeden (Brezilya, Ekvator, Peru, Güney Afrika, Tayland ve Birleşik Devletler) 2.499 erkek gay katılımcı ile yürütülen klinik bir deneyde, bulaşmayı önlemede ilacın yüzde 99 oranında etkili olduğu bulunmuştu. Çalışma ABD Gıda ve İlaç Dairesi'nin (FDA), bir sonuç olarak zaten HIV pozitif olan insanlardan ziyade isteyen herkesin kullanımı için hapı onaylamasına neden olmuştu.

ABD Hastalık Denetim ve Önleme Merkezi (CDC) hapın HIV bulaşma tehlikesini yüzde 92'ye kadar azalttığının gösterildiğini söylüyor - fakat sadece her gün düzenli olarak alınması durumunda. Ve sorun da burada yatıyor.

Clinical Infectious Diseases'da çalışma ile yayınlanan bir yorumda California-San Francisco Üniversitesi araştırmacıları Kimberly A. Koester ve Robert M. Grant şöyle soruyor: "HIV'e eğilimli olan nüfusun ne kadarı onu önlemek için günde bir hap alacak? Tedavi ve klinik ziyaretlerin masrafı ne kadar tutacak?"

"İnsanların PrEP kullanmaya istekli olduğunu ve PrEP'ye erişebildiğini varsayarsak, ilacı istenildiği gibi alacaklar mı? Yüksek tehlike altında olanlar arasında alım ve kullanım oranları yüksek mi yoksa düşük mü olacak? PrEP kullanımının bir sonucu olarak insanlar kendilerini yüksek tehlike altında veya HIV ve cinsel yolla bulaşan (CBH) hastalıklara sahip olarak mı addedecekler?"

En yeni çalışmanın sahip olduğunu sorun, sonuçlarının, ömürlerinin geri kalanı boyunca hapı aksatmadan her gün alacak insanlara dayalı olması, ki bunu uygulamak tam olarak mümkün değil ve CDC'nin söylediğine göre eğer düzenli şekilde alınmazsa "çok daha az etkili" hale geliyor. The New York Times'ın bu senenin başlarında bildirdiği gibi, ilacı devamlı olarak alması için para ödenen yüksek tehlike altındaki insanların olduğu çalışmalar bile başarısız oldu:

"Bulaşma oranların yoksul siyahî ve İspanyol insanlar arasında yüksek olduğu Bronx ve Washington'daki hastalara ilaçlarını günlük olarak almaları için yılda 280 dolara kadar para ödenmesi, çalışmanın yazarlarının söylediğine göre toplu bağlılık oranlarını çok az artırdı. ..."

Ödeme teşvikli deneyin başarısız olması, bilim insanlarına ve destekleyenlere bir sürpriz ve hayal kırıklığı oldu. Üç yıl süresince 39 klinikteki 9.000 hastaya 2.8 milyon Dolar ödendi, paranın dağıtıldığı klinikler, dağıtılmayan kliniklerden sadece yüzde 5 oranında daha iyi verim gösterdi, ‘’bu fark istatistiksel olarak değersiz."

İlaç sadece onu düzenli olarak almayanlara karşı tehlike oluşturmuyor, aynı zamanda ABD'de kondomlardan vazgeçmeye teşvik ettiği için de eleştirilere maruz kalıyor ve bu durum cinsel yolla bulaşan diğer hastalıklara yakalanma riskini artırmayı da beraberinde getiriyor. FDA'nın onaylamasından hemen sonra #Truvadawhore etiketi sosyal medyada yayıldı, fakat çalışmalar, ilacı almanın güvenli cinsellik uygulamalarında gerçekten bir azalmayla sonuçlanmadığını bulmuştu.

Mark Joseph Stern, Slate için şöyle yazıyor:

"Sorun, AIDS krizinin en kötü zamanlarını yaşayan yaşlı gay erkekler ve HIV'i sıklıkla kronikten biraz fazla fakat yönetilebilir bir hastalık olarak gören daha genç olanlar arasındaki kuşaksal bir tartışmada yatıyor."

Şimdi araştırmacılar, diğer CBH'leri uzak tutmak için ayrı bir düzenin yanısıra ilacın her gün alınmasını öneriyor. Ayrıca The Washington Post'un bildirdiğine göre, ilacın günlük yerine cinsel ilişkiden önce ve sonra alındığı zaman ne kadar etkiliği olabileceğini görmek için başlatılmış çalışmalar bulunuyor.
 

Kaynak:  BEC CREW (September 7, 2015), HIV pill protects 100% of participants in new study, ScienceAlert, Retrieved on 7 September 2015 from http://www.sciencealert.com/hiv-pill-protects-100-of-participants-in-new-study
 
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir