Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Alzheimer hastalığı, bugün sinirbilimi ve nörofarmakoloji alanlarının en çok ilgi gören ve üzerine her yıl en çok yoğunlaşılmış araştırma konusu olarak karşımıza çıkıyor.. Hastalık olması hasebiyle tüm ilaç firmaları ve farmakoloji laboratuarları büyük yatırımlar yapmış durumda üstelik her geçen gün yatırılan para ve araştıran kurum sayısı da artıyor.

Bununla birlikte Alzheimer hastalığının;  geçtiğimiz Kasım ayında yayımlanan bir çalışmada amiloid beta'nın değil yine amiloid proteinlerinden biri olan amiloid-tau üzerinden sebep olunan bir hastalık olduğu bulunmuştu. Bu araştırmada bulunan tedavi yöntemi ise hastalığı amiloid beta proteini mekanizmaları üzerinden tedavi etmeyi ve analiz etmeyi amaçlıyor.

Potansiyel bir Alzheimer terapisi klinik araştırma aşamasında ciddi pozitif sonuçlar verdi. Biogen Idec araştırmacıları sonuçları bugün içerisinde yayımladı, olası ilaç , aducanumab, faz 1 aşamasında, hastalığın erken safhasında olan hastalarda denendi.

Tedavi β amyloid proteini (beta amiloid) yapımını azaltıyor ve durduruyor, ki bu protein dementia (unutkanlık) sebebi; bilişsel düşüş yavaşlıyor. Bu bilgiler ilacın denendiği grup ise plasebo grubunun karşılaştırılması ile elde edildi. Ancak küçük bir kontrollü deney tanımlayıcı ve bitirici sonuçlar veremez ve buradan da ilacın etkisini de etkin bir şekilde gösteremez. Belirli bir alanda gerçekleşen beyin şişmesi de gözlenen yan etkiler arasında olduğu için ilaç henüz yeterince kabul görmüş değil.
Referans:  sciencemag.org , Promising results from experimental Alzheimer’s treatment, news.sciencemag.org/sifter/2015/03/promising-results-from-experimental-alzheimer-s-treatmentKaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir