Post Author Avatar
Nathalie Barki
İstanbul Bilgi Üniversitersi - Çevirmen
Yeni bir çalışma iki lisanslı ilacın, farelerde Alzheimer’a benzeyen bir hastalıkta, beyin dejenerasyonunu engelleyebildiği keşfedildi. Bu buluş hastalığı taşıyanlar için yeni bir umut doğurdu. İki ilacı da insanlar başka hastalıkları iyileştirmek için güvenli bir şekilde kullanıyor. Bu da ilaçların klinik denemelerden kolayca geçebileceğini ve potansiyel bir tedavinin daha kısa bir sürede bulunabileceğini gösteriyor.

İngiltere Medikal Araştırma Konseyi’nden Giovanna Mallucci, ilaçların lisanslı olmasından dolayı sürecin hızlandırılabileceğinden bu deneyin umut verici olduğunu söylüyor. İlaçlar direk olarak küçük bir grup tarafından test edilebilecekler. Mallucci, İngiltere’de, bulgularını yıllık düzenlenen Alzheimer Topluluğu’na sundu fakat bu iki ilaç tam olarak insanlar üzerinde test edilmeden henüz ne olduğunu ifade etmedi. Kendisinin çalışmaları ekibi ile birlikte iki yıldır devam ediyor ve beyin dokusu ölümünü Alzheimer benzeri ve nörodejeneratif bir hastalık olan prion hastalığı sahibi farelerde PERK adlı enzim ile tamamen durdurabileceğini gösteriyor.

Bu araştırma ilk başlarda “hayvanlarda nörodejenarasyonunu geciktirebildiğinin ilk kanıtı” olarak adlandırılmıştı ve Alzheimer hastalığı ile olan savaşta bir dönüm noktası oldu. Ama bu araştırmada buldukları bileşenin çok ağır kilo kaybı, diyabet gibi yan etkileri vardı, aynı zamanda insanlar üzerinde kullanılamıyordu. Mallucci ve ekibi bu yüzden son iki yıldır insanlarda kullanılabilecek bir ilaç arayışı içine girdi ve şimdi ilaç adayları var.

Mallucci’nin hipotezi sürekli Alzheimer’a sebep olduğu söylenen toksik plakların aslında hastalığın temel sebebi olmadığı, bu yüzden de daha önceki ilaç denemelerinin işe yaramadığı. Bunun yerine, Mallucci’nin araştırması, beynin, yeni protein oluşumuna kapatması ile plakların varlığına PERK üretiminin artışı ile cevap veriyor. Mallucci’ye göre, bu hatalı sinyal veren ağ beynin kendini iyileştirmesini engelliyor ve nöronların hasar almasını sağlayarak Alzheimer’a yol açıyor. Çalışmalar Alzheimerlı hastaların beyinlerinde sağlıklı beyinlere gore daha fazla PERK bulunduğunu doğruladı. Bundan sonraki beyin görüntüleme çalışmalarındaki aşama ise, bu ağın gerçekten beyin hücresi ölümüne veya hazfıza kayıbına yol açtığını kanıtlaması. Mallucci bu kanıtın farelerde olduğunu ama insanlarda da aynı ağın etkili olduğunun gösterilmesi için çok fazla beyin görüntüleme çalışması yapılması gerektiğini ifade ediyor. Asıl soru da farelerde iyileşmeye yol açan bu durumun insanlarda da aynı etkiyi yapıp yapmayacağı. Mallucci, eğer bu doğrulanırsa birkaç yıl içinde tedavinin bulunacağını ifade ediyor.
Kaynak: ScienceAlert "Two existing drugs may stop brain degeneration in Alzheimer’s mice" <http://www.sciencealert.com/two-existing-drugs-may-stop-brain-degeneration-in-alzheimer-s-mice>


Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir