Post Author Avatar
Sevkan Uzel
Yıldız Teknik Üniversitesi - Çevirmen/Editör
Texas Üniversitesi'nden bir grup araştırmacı, östrojen düzeyini azaltıp durağanlaştıran doğum kontrol hapı alan kadınların ciddi bir diz rahatsızlığı geçirme oranlarının daha düşük olduğunu saptadı. Ekibin elde ettiği bulgular Medicine & Science in Sports & Exercise dergisinin Nisan 2016 tarihli sayısında yer alıyor.

Kadın atletlerde ön çapraz bağ (İng. anterior cruciate ligament - ACL) incinmesine, erkek atletlerden 1,5-2 kat daha fazla rastlanıyor. ACL dizin alt ve üst kısımlarını birbirine bağlayan bir bağ olup, zarar gördüğü takdirde atletin kariyerine etki edecek kadar ciddi bir yaralanma ortaya çıkabiliyor. ACL yaralanması sonrası sahalara dönen futbolcuların %49 gibi düşük bir oranı olduğu bir gerçek. Ayrıca böyle bir yaralanmanın ömür boyu sürecek diz dengesizliği, yürüyüş endamında değişim ve erken artrit başlangıcı gibi sıkıntılara yol açma olasılığı da var.

Yaşları 15 ile 19 arasında değişen 23.428 genç kadının ulusal sigorta talepleri ve reçeteleri veritabanının kullanıldığı araştırma, ACL diz yaralanması olan kadınlardan doğum kontrol hapı alanların, hap kullanmayanlardan daha az oranda diz operasyonu geçirmek durumunda kaldığını ortaya koydu. Yaş grubu olarak en yüksek ACL incinmesi rapor edilen kişiler olan bu gençlerden doğum kontrol hapı kullananların diğerlerinden %22 oranında az ameliyat geçirmek durumunda kaldığı saptandı.

ostrojen-diz-eklemine-yaramiyor-bilimfilicom Ön çapraz bağ


Araştırmacılar, dişilik hormonu olarak bilinen östrojenin bu bağı zayıflatarak, kadınları ACL yaralanmalarına karşı daha zayıf düşürdüğünü öne sürdü. Daha önce yapılan bir başka çalışmada da, regl dönemlerinin östrojeni en yüksek düzeye çıkardığı zamanlarda kadınların ACL incinmesi geçirme oranlarının daha yüksek olduğu gösterilmişti.

"Doğum kontrol hapları östrojen seviyesini düşük tutmayı sağlayarak, ACL zayıflığını engelleyebilir. Bunu aklımızda tutarak hap kullanan kadınların ameliyat gerektirecek bir ACL yaralanması geçirme oranlarını inceledik," diyor makalenin baş yazarı Aaron Gray.

ACL yaralanmaları 14 yaşın altındaki çocuklar göz önüne alındığında her iki cinsiyette de eşit sıklıkta görülüyor. Gray, kadınlar için en fazla ACL yaralanmasına maruz kalınan yaş aralığının 15-19 olmasının da ergenlik çağına bağlanabileceğini belirtiyor; çünkü bu çağda bedenin östrojen düzeyinde keskin bir artış yaşanıyor. "Genç atletler şu anda doğum kontrol haplarını zaten daha öngörülebilir ve hafif geçen regl dönemleri için kullanıyor. Yaralanma riskini azaltıyor olmaları da hapların kullanım nedeni listesine eklenebilecek önemli bir madde olma potansiyeli taşıyor," şeklinde açıklıyor Gray.

 


Kaynak: Texas Üniversitesi, "Why are women more prone to knee injuries than men?"
< https://www.utmb.edu/newsroom/article10988.aspx >

İlgili Makale: Medicine & Science in Sports & Exercise, "Effects of Oral Contraceptive Use on Anterior Cruciate Ligament Injury Epidemiology"
< http://journals.lww.com/acsm-msse/Abstract/2016/04000/Effects_of_Oral_Contraceptive_Use_on_Anterior.9.aspx >


Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir