Post Author Avatar
Gürkan Akçay
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör

Erkek bir köpek balığını, dişi bir köpek balığından ayırt etmek oldukça kolaydır. Ters çevirirsiniz, eğer ki pelvik yüzgeçlerinin ucunda parmak benzeri bir çift yapı bulunuyorsa; bu bir erkek köpek balığıdır, yok bulunmuyorsa; dişidir. Çıkıntılar, penise benzer ve çiftleşme sırasında dişinin vücuduna sperm gönderirler.

Anncak Malezya'dan deniz biyologları, parmaksı çıkıntıları bulunan 7 adet camgöz köpek balığının (Iago omanesis) her birinde tam haliyle bir dişi üreme sistemi bulunduğunu gördüler. Bu 7 köpek balığının hiç birisinin içeride herhangi bir erkek üreme organı bulundurmadıkları görüldü ve köpekbalıklarından 6'sı hamileydi.

Bir grup deniz biyoloğu, 2017 yılında, yerel balıkçıların uyguladıkları pratiklerin köpekbalıklarının güzergâhlarında bir değişikliğe neden olup olmadığını araştırmak üzere Hindistan'nın Odhisa limanında araştırmalar yürütüyordu. Balıkçı gemilerinin getirdiği avları inceleyen araştırmacılar iki tuhaflık fark ettiler. Erkek camgöz köpekbalıkları, sayıca dişilerden çok fazlaydı ve bu derin sularda yaşayan türün erkekler büyüklük olarak dişilerden daha küçük olmasına rağmen genç erkek köpekbalıklarının dişi yetişkinler kadar büyük olduğu görüldü. Araştırmacılardan Alissa Barnes, bir şeylerin garip olduğunu düşünerek, köpekbalıklarından bazılarını diseksiyon için laboratuvarına götürdü.

Bu köpekbalığı, vücudunun dışında, erkek köpekbalıklarına özgü bir çift parmaksı çıkıntı bulunduruyor olmasına rağmen,
içeride yumurtalar (kırmızı topçuklar) ve birkaç yavru (ikisi oklarla gösterilmiştir) bulundurduğu görülüyor.
Görsel Kaynak: R. HARIPRASATH

Diseksiyondan hemen önce, tamamen erkek görünümündeki köpek balıklarının karın kısımlarına baskı yaptığında, içeride yavrular bulunduğunu fark eden Barnes şaşkına döndü. Dışarıdan erkek gibi görünen köpekbalıkları aslında birer dişiydi.

Hem dişi hem erkek üreme organlarının bir arada bulunması durumu olan hermafroditizm, köpekbalıklarında nadir görülen bir durumdur. Araştırmacılara göre, bu 7 köpek balığında görülen ise alışılmadık bir vakadır ve açıkça da gelişimsel bir anomalinin işaretidir. Öte yandan bu durum, köpekbalıklarında ilk kez karşılaşılan bir durum da değildir. 2005 yılında Journal of Fish Biology'de yayımlanan bir çalışmada, Pasifik ve Hint Okyanusları'ndan toplanan 80 uzunkafalı köpekbalığı (Apristurus longicephalus) örneğinin 68 tanesinde hermafroditlik gözlemlenmişti. Bununla birlikte 1990'lı yıllarda yapılan gözlemler, bu 7 köpekbalığının bulunduğu kıyılarda, 60'tan fazla köpekbalığı arasında 20'den fazla hermafrodit camgöz köpekbalığı bulunduğu bulgusuna ulaşmıştı.

Diğer bulguların yanı sıra elde edilen bu son gözlemler, köpek balıklarının evriminde bir şeylerin alışılmışın dışında geliştiğini gösteriyor. Araştırmacılar, denizlerdeki insan kaynaklı kirliliğin ya da hormonal değişimlerin bu garipliğin nedeni olabileceğinden şüpheleniyorlar.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir