Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Denizatları, hayvanlar alemindeki erkeğin hamile kaldığı tek aile - Syngnathidae - olarak ünlenmiştir. Bugüne kadar bilinmeyen şey ise erkek denizatlarının embriyolarını kuluçka keselerinde 24 saatlik gebelik periyotları halinde koruyor ve besliyor olduğuydu.

Molecular Biology and Evolution dergisinde yayımlanan çalışmada, erkek denizatlarının hamilelikleri sırasında memeli dişilerinkine çok benzer şekilde embriyolarını besleyip büyüttükleri ortaya koyuldu. Daha önce bir taşıyıcı görevi görmeleri dışında pek bir bilgi sahibi değildik.

Yavru denizatları anne tarafından sağlanan yumurta yolkundan (yumurtanın embriyonun gelişimini sağlayan kısmı) birçok besin alır ancak babaların keseleri de ek besin sağlamak üzere karmaşık bir takım zorlukları aşmak, gaz değişimini düzenlemek ve atıkların atılmasını sağlamak üzere evrimleşti.

University of Sydney Biyoloji Bilimleri fakültesinden Dr. Whittington ve ekip arkadaşları, erkek denizatlarının gelişen embriyolarına besin - özellikle yüksek enerjili yağlar ve iskeletlerini geliştirmeleri için kalsiyum - sağlayabildiklerini saptadı. Öncelikle bu gıdalar erkek denizatlarının kuluçka keselerine salınıyor daha sonra da embriyo tarafından absorbe ediliyor.

Bir diğer bulguda ise, erkek denizatlarının hamilelikleri sırasındaki gen ekspresyonlarının, insanların aynı süreçteki gen ekspresyonlarına çok benziyor olması. Araştırmada kuluçka keselerinden alınan örneklerde hamilelik öncesi ve sırasındaki genlerin aktivasyon düzeyleri incelendi ve ilk kez bu çalışmada hamileliğin tamamı sırasında genlerin ne kadarının açılıp/kapandığını (genlerin protein üretmesi veya bu süreçte herhangi bir inhibisyondan dolayı üretememesi)  monitörleyen RNA dizilemesi gerçekleştirildi.

Türden bağımsız olarak, hamilelik; embiryoya yeterli besin ve oksijenin ulaştırılması gibi birçok zorluğu da beraberinde getirir. Her tür bu zorluklarla bağımsız olarak farklı şekilde mücadele etmek üzere evrimleşti. Ne var ki mevcut araştırma gösteriyor ki, çok uzaktan akraba olan hayvanlar bile hamilelikleri sırasında benzer genlerin kontrolü ile bu sağlıklı bireyleri üretmeye çalışabiliyor.

Araştırma üzerinden yapılan detaylı incelemede ise denizatı, memeli ve kertenkele hamilelikleri arasındaki benzerlikler ortaya koyuldu ve bu durumda hayvanlardaki hamilelik evriminin tüm türler arasında daha önce farz edilenden daha benzer olduğunu gösterebilir.

 
Referans : Camilla M. Whittington, Oliver W. Griffith, Weihong Qi, Michael B. Thompson, Anthony B. Wilson. Seahorse brood pouch transcriptome reveals common genes associated with vertebrate pregnancy. Molecular Biology and Evolution, 2015; msv177 DOI: 10.1093/molbev/msv177
Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu “Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir