Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Işınsal-yüzgeçli balıklar, balık türlerinin %95'ini oluşturmaktadır. İsimlerini ise yüzgeçlerini destekleyen kemiksi ışık hüzmesi biçimindeki kılçık yapısından almaktadır. Göz alıcı, canlı aslan balığından, leziz somon balığına kadar her boy ve şekilde türe sahiptir.

Palentologlar ise, çoğunlukla balık fosillerine ulaşmanın zorluğu nedeniyle, henüz ışınsal-yüzgeçli balıkların bu bolluğa ve çeşitliliğe nasıl , ne zaman ve ne sebeple ulaştığını veya ulaşabildiğini anlayabilmiş değil.

Şimdi ise araştırmacılar bu soruna yeni bir yaklaşım ile bakmayı denedi: Denizin dibinden elde edilen birikintiler - Atlantik ve Pasifik de dahil olmak üzere Dünya'daki 6 ayrı noktadan - incelendi. Işınsal-yüzgeçli balıkların ne zaman hızla artmaya başladığını anlamak için de, ışınsal-yüzgeçli balıklara ait fosilleşmiş dişleri, diğer büyük balık grubu olan köpekbalıklarının fosilleşmiş dişleri ile sayısal olarak oranlandı.

Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde online olarak yayımlanan çalışmada, 66 milyon yıl önce - Kretase Dönemi'nin sonunda - köpekbalıklarının ışınsal-yüzgeçli balıklardan sayıca çok daha üstün olduğu gösteriliyor. Tam da bu dönemde, Dünya'ya çarpan göktaşı sebebiyle dinozorlar, ammonitler ve bir çok deniz sürüngeni yok oldu.

Kitlesel yok oluş hadisesinden sonra, ışınsal yüzgeçli balıkların hem suda yaşayan canlılara göre yüzde oranı, hem de tüm Dünya canlılarına göre yüzde oranı ciddi oranda arttı ve hızla köpekbalıklarını sayıca geride bıraktı. Köpek balıkları Kretase Dönemi'nin bitişinde gerçekleşen bu süreçte yok olmadan devam etmelerine rağmen sayıları da sabit kaldı, ancak ışınsal yüzgeçli balıklar hem sayı hem de çeşitlilik anlamında adeta bir patlama yaşadı.

Araştımacılara göre bu kitlesel yok oluş, özellikle de balıklarla yiyecek için rekabet halinde olan ammonite (ammonitler)'lerin yok olması, ışınsal yüzgeçli balıkların yeni ekolojik nişler keşfetmelerini buralarda dağılmalarını ve de araştırmanın yazarlarının "Yeni Balık Çağı" adını verdikleri dönemi başlatmalarını sağladığını düşünüyor.

 
Referans : Science Magazine Website, Fish diversity exploded when dinosaurs went extinct, news.sciencemag.org/paleontology/2015/06/fish-diversity-exploded-when-dinosaurs-went-extinct
 
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir