Titan’ın Kuzey Kutbu’ndaki Metan Yağmurları

Cassini uzay aracından elimize ulaşan görüntüler Satürn’ün en büyük uydusu olan Titan’ın kuzeyindeki kutup bölgelerinde yağmurların başladığına  delil olarak değerlendirildi. Uydu’nu..
Görsel Telif: David A. Hardy, AstroArt / NASA.

Cassini uzay aracından elimize ulaşan görüntüler Satürn’ün en büyük uydusu olan Titan’ın kuzeyindeki kutup bölgelerinde yağmurların başladığına  delil olarak değerlendirildi. Uydu’nun kuzey yarımküresinde yaz mevsiminin başlangıcına işaret niteliği taşıyan bu yağmurlar University of Idaho araştırmacıları başta olmak üzere bilim insanlarının ilgisini üzerine çekti.

Araştırmanın başyazarı Idaho-Moscow’daki University of Idaho’da doktora öğrencisi olan Rajani Dhingra, Titan üzerinde araştırma yapan insanların şu günlerde kuzey yarımküresinde yaz mevsiminin başlangıcına işaret sayılan kutup yağmurlarını beklediğini ancak şu ana kadar bunların gözlenememiş olduğunu belirtti.

Amerikan Jeofizik Birliği (American Geophysical Union) Geophysical Research Letters‘da yayımlanan çalışmada Dhingra ve araştırma ekibi aşağıdaki görselde de görülebileceği gibi Titan’ın kuzey kutbu etrafında ışığı yansıtma etkisi yaratan bulutlar tespit edildiği duyuruldu.

Bahsi geçen görüntü Cassini uzay aracının üzerindeki yakın-kızılötesi (near-infrared) cihaz ile 7 Haziran 2016 günü çekilen bir fotoğraf. Fotoğrafın analizini yapan bilimciler, yansıtıcı özelliği tespit edilen atmosferik alanın yaklaşık 118.600 kilometrekarelik bir alanı kapladığını bunun da Kanada-Amerika sınırında bulunan (Michigan, Chicago, Wisconsin ve Toronto’nun aralarında kalan) Great Lakes’in (Büyük Göller) alanının yarısına eşit.

Cassini’nin gönderdiği daha önceki görüntülerde ve bu görüntüden sonraki geçişlerinde gönderdiklerinde bu yansıtma özelliğinin görülmediği kaydedildi. Bu kısa süreli yansıtıcı özelliği Güneş’ten gelen ışığın ıslak yüzeye çarpmasına dayandıran araştırmacılar, muhtemel bir buharlaşma sürecini takiben metan yağmuru olayının gerçekleştiğini ileri sürdü.

Titan uydusunda bir yılı üzerinden hesaplandığında bir mevsim yaklaşık yedi Dünya yılı kadar bir zamana karşılık gelmektedir. Güney yarımküresinde yaz iken Titan’a varan Cassini uzay aracı güney yarımküresinde bulut ve yağmurlara denk gelmişti.

Titan iklim modelleri, benzer bir iklimin 2017 başlamadan kuzey yarımküre için de ortaya çıkabileceğine işaret etse de, beklenen bulutlar 2016 yılında gözlemlenememişti.

Görüntüler üzerinden ek analizler gerçekleştiren araştırmacılar metan yağmurlarının Titan üzerine düştüğü alanın çakıl taşı benzeri bir zemin olduğunu belirtti. Daha sert ve pürüzlü bir yüzeye düşen sıvılar, görece dairesel paternler oluşturan düz zeminlere göre daha fazla yarık ve girinti-çıkıntı oluşturuyor ve bu minik vadilere dolarak farklı bir desen oluşmasına neden oluyor.

Dhingra, Güneş’ten yansıyan ışığın ıslak yüzeye yani metan yağmuru bulutlarına çarpmasından dolayı oluşan yansıma etkisini, ışığa ıslak-yan etki olarak değerlendirdi ve bu etkinin gözleneceği diğer olayları arayarak ve muhtemel ipuçlarını inceleyerek, farklı yağış olaylarını da tespit edebilmeyi hedefliyor.

Kaynak ve İleri Okuma

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv