Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör

66 milyon yıllık aile sırrı, son dönemde çıkartılan tiranozor kemiği ile dışarı sızdırıldı. Kemiğin üzerinde bulunan özgün diş izleri başka bir tiranozor tarafından kemirildiğini gösteriyor. Bulgu, tiranozorun kendi cinsini yemek konusunda o kadar da utangaç davranmadığına dair bugüne kadarki en iyi kanıt niteliğini taşıyor.

California'da bulunan Linda University'de paleontolog olan Matthew McLain, Amerika, Wyoming'de  dinozor kemikleri bulmak için kazılar gerçekleştirdiklerini açıklıyor. Bu süreçte iki ucu da kırık ve bozunmuş bir kemik keşfeden araştırma ekibi, kemiğin üzerinde de derin kanallar ve yarıklar olduğunu tespit etti.

Bu yarıkların, kemiğin üzerinden eti sıyırmaya çalışan hayvanlar tarafından oluşturulduğuna kanaat getiren bilimciler, tıpkı bir insanın tavuk kemiğinden eti sıyırması gibi, yarıkların kemiğin uzunluğuna dik şekilde uygulandığını gözlemledi. Ancak bir yarık diğerlerinden farklı görünüyordu. Kemiğin kalın tarafındaki ucunda bulunan iz, nispeten küçük paralel yarıklardan oluşuyordu. Araştırmacılar buradan yola çıkarak, hayvanın kafasını çevirerek, dişlerinin girintili-çıkıntılı olan ucunu kemik boyunca sürüklediği sonucuna vardılar.

Krokodillerde yaygın şekilde gözlemlenen girintili diş'ler evrimsel süreçte direkt olarak T.rex gibi dinozorlara işaret etmektedir. Wyoming'de kazıların yürütüldüğü Lance Formation'da ( Batı Amerika'da Geç Kretase Dönemi'nde oluştuğu bilinen taşların bulunduğu bölge) yalnızca iki büyük tiranozor - Tyrannosaurus rex ve Nanotyrannus lancensis - bulunduğu için, yamyamlık dışındaki diğer tüm ihtimaller kolayca ekarte edildi.

Bu kadar büyük dişlere sahip olan başka dönem hayvanı bulunmadığından, bilimciler bu izlerin bir tiranozor'a ait olduğuna kanaat getirdiler.

Yarıkların yönü, bu dönemde yaşamış ve ölmüş olan ve kemikten eti sıyırmaya çalışan hayvanların yaratacağı izlerle belli bir tutarlılık gösteriyor. Ancak kemikler yamyamlığın hangi boyutlarda olduğuna dair herhangi bir iz barındırmıyor. Tiranozor'lar kendi türlerini avladılar mı yoksa hali hazırda ölmüş olan bir hayvanı mı yiyorlardı?. Bu sorunun cevabını vermek için hala başka göstergeler gerekiyor.

Girintili dişlerin sebep olduğu yarıklar, dişlere sahip olan hayvanın büyüklüğü ile ilgili çok iyi ip uçları veriyor. Daha önce komodo ejderlerinin dişleri ile yapılan çalışmalarda dişlerde tırtıkların boyutları ile hayvanın vücut büyüklüğü arasındaki ilişki tespit edilmişti. Tiranozorlarda da uygulanan yaklaşım benzer sonuçların oluştuğunu gösteriyor.

Burada yiyen hayvanın büyüklüğünü bilemeseydik de, hangi tiranozor türünün bu kemiğin ait olduğu hayvanı yediğini söylemek çok zor olmazdı. Çünkü, birçok paleontologa göre Nanotiranus'lar T.rex'lerin gençlik halleridir.

 


Kaynak : Geological Society of America. "It's a Tyrannosaur-eat-Tyrannosaur world." ScienceDaily. ScienceDaily, 29 October 2015. <www.sciencedaily.com/releases/2015/10/151029134652.htm>
 
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir