Post Author Avatar
Yusuf Cem Durakcan
Boğaziçi Üniversitesi - Çevirmen/Yazar
Canada’daki Alberta Üniversitesinden paleontologlar, 140 ila 167 milyon yıl öncesine ait olduğunu düşündükleri, fosilleşmiş dört adet ayaklı yılan buldular.

Yeni bulunan ayaklı yılan fosilleri sayesinde bilim insanları yılanların kökeni ve nerede nasıl meydana geldikleri hakkında daha detaylı bilgiye sahip olabilecek.

Şu ana kadar ki bulunan en eski yılan fosili 100 milyon yıl öncesine aitti ve bu fosille yeni bulunanlar bilim insanları tarafından karşılaştırıldığında arada ciddi morfolojik ve paleontolojik farklılıklar olduğu görüldü. Bu da yılanların adapte olma süreçlerini çok eski zamanlarda başlattığı anlamına geliyor.

1 Portugalophis-lignites Portugalophis lignites- Resim: Julius Csotonyi Portugalophis lignites- Resim: Julius Csotonyi


Bulunan 4 yeni fosil 4 yeni türe işaret ediyor. Bunlardan birisi olan ve İngiltere’de bulunan Eophis underwoodi şu ana kadar bilinen dünyanın en eski yılanı ve yaklaşık 167 milyon yıl önce yaşamış.

Portekiz’de keşfedilen diğer bir yılan fosili ise Portugalophis lignites türü ve 157 milyon ila 152 milyon yıl öncesine ait.

Bir Kuzey Amerika canlısı olan Diablophis gilmorei türü yılan fosili ise yaklaşık 150 milyon yıl öncesine ait ve yine İngiltere’de bulunan Parviraptor estesi türü yılan fosili de yaklaşık 140 milyon yıl öncesinden.

 

Bu yeni fosillerle beraber bilim insanları yılanların evrimi sürecinde 167 milyon yıl öncesinden 100 milyon yıl öncesine gelinirken boylarında uzama ve uzuvlarında kısalma olduğuna artık eminler.

Yılanaların evriminde 167 milyon yıldan daha öncesinin de olduğu aşikar, bilim insanları bundan sonraki çalışmalarında daha da eskiye ait yılan fosillerini bulmak için araştırma yürütecekler.

http://www.youtube.com/watch?v=wqExe69CEg8

 

Referans:

Michael W. Caldwell et al. 2015. The oldest known snakes from the Middle Jurassic-Lower Cretaceous provide insights on snake evolution. Nature Communications 6, article number: 5996; doi: 10.1038/ncomms6996

Kapak fotoğrafı: Diablophis gilmorei - Julius Csotonyi
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir