Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Alaska'da bilim insanları tarafından, Kuzey Amerika'da yaşamış olan Buz Devri insanlarına ait, somon balığını besin kaynağı olarak kullanmış olduklarına dair bilinen en eski kanıtları bulundu. Keşife dair tüm detaylar Proceedings of the National Academy of Sciences'da yayımlandı.


tarih-oncesi-somon-avciligi1-bilimfilicom Alaska'daki Upward Sun River bölgesinde bulunmuş somon balığı iskeleti parçası - Telif : Ben Potter, UAF Alaska'daki Upward Sun River bölgesinde bulunmuş somon balığı iskeleti parçası - Telif : Ben Potter, UAFBulgular, daha önceden yerleşik bir inanış olan 'Buz Devri Paleoindian'ların (paleoyerliler) büyük hayvanları avladıkları' görüşü ile çelişiyor. 11.500 yıllık köpek somonu (chum salmon) iskelet parçaları olan bulgular, Alaska'nın iç kısımlarında bulunan Upward Sun River bölgesinde, University of Alaska Fairbanks'da antropolog olarak görev yapan Ben Potter ve ekip arkadaşları tarafından keşfedildi. Bölgenin kazılması, insan aktivitesinin, aletlerinin ve kalıntılarının ve de somon 'kemik'lerinin bulunmasını sağladı.

'Somon balıkçılığı derin köklere sahiptir ve şimdi de Kuzey Amerika'da insanlar tarafından 11.500 yıl önce tüketildiklerini biliyoruz.' Bu sözler araştırmanın baş yazarı ve aynı üniversitede antropolog olan Carrin Halffman'a ait. .

Bulgular aynı zamanda somon yumurtlamalarının (üremesinin) bilinenden çok daha önce Pleistosen dönemi veya 'Son Buzul Çağı'nda ve daha kuzeyde gerçekleşmiş olduğunu da ortaya koyuyor.

Antik DNA ve karalı izotop analizleri balık kalıntılarının bugün Yukon Nehri'nin ağız kısmının olduğu yerin 1,400 kilometre yukarısından göç ettiklerini gösterdi. Analizlere göre, somon balıklarının bugünkü göç rotaları tarih öncesi -en azından Buz Devri'nin sonları- köklere dayanıyor olabilir.

tarih-oncesi-somon-avciligi3-bilimfilicom Somon kemikleri kalıntıları - Telif : Ben Potter, UAF Somon kemikleri kalıntıları - Telif : Ben Potter, UAF


Araştırmacıların ellerinde şu an bölgesel olarak somonların hangi alana hapsedildiği ve deniz somonlarından farklı olarak hangi izotopik işaretler gösterdikleri bilgileri bulunuyor. Genetik ve izotopik analizleri kombine etmek bugün bölgede yaşamakta olan köpek somonlarının kimliğinin doğrulanmasını sağladı. Gerçekten de o dönemde bölgede yaşayan insanlar bu türü tüketiyordu. İki analiz ve bilgi de insanların bölgesel kaynakları nasıl aktif şekilde kullandıklarını gösteriyor.

Somonlar, antik bir yerleşim yapısının yemek yapım bölümünde bulundu. Balık kalıntıları arkeologlar için ciddi bir sorun oluşturuyordu, çünkü kalıntılar küçük, kırılgan ve aynı sebeplerden ötürü de iyi korunmamıştı.

Araştırmanın bulgular Beringiyen ( Bering Boğazı çevresinde yaşamış veya yaşamakta olan insanlar) beslenme biçimlerinin düşünülenden daha kapsamlı olduğunu ve Buzul Çağı insanlarının karmaşık stratejiler ve özel teknolojiler kullanarak besinlerini elde ettiklerini gösterdi. Bahsi geçen tarihten bir kaç bin yıl öncesine ait somon yumurtlama veya üreme izleri bölgede bulunmadığından bu diyete sebep olan temel unsurun somon balıkçılığının (avlanmasının) yapılıyor olması olduğu sonucuna ulaşıldı. Kuzey Amerika'daki insan yerleşiminin de temel etkeni olarak bu görülüyor.
Referans :  Early human use of anadromous salmon in North America at 11,500 y ago, www.pnas.org/cgi/doi/10.1073/pnas.1509747112


Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir