Post Author Avatar
Yusuf Cem Durakcan
Boğaziçi Üniversitesi - Çevirmen/Yazar
NASA, New Horizons uzay aracının temmuz ayındaki tarihi uçusu sırasında çektiği Plüton fotoğraflarını yayımladı. Bu fotoğrafların renkli halleri bulunmasa da kaos bölgesi, Cthulhu Regio, ve Sputnik Planum gibi bölgelerin yüzey özelliklerinin beklenmedik karmaşıklığı detaylı bir şekilde görülebiliyor.

New Horizons ana araştırmacı Alan Stern’ün belirttiğine göre; Plüton bizlere yer şekillerinin çeşitliliğini ve Solar Sistem içerisindeki hiçbirşeyin rekabet ecemeyeceği proseslerinin karmaşıklığını gösteriyor.

Stern’ün belirttiğine göre: ‘’Eğer uçuştan önce bir sanatçı Plüton’u tıpkı bu şekilde resmetmiş olsaydı, belki de bunu çok abartı olarak değerlendirebilirdim- fakat gördüğümüz şey tam olarak bu.’’

Geçtiğimiz haftadan bu yana New Horizons, uçuşundan bir takım yüksek çözünürlüklü fotoğrafları iletiyor- uzay aracının download hızından dolayı, bütün fotoğrafların teslim edilmesinin yaklaşık olarak bir yıl sürmesi bekleniyor.  NASA’ya göre bu fotoğraflar geçtiğimiz birkaç gün içerisinde teslim edildi ve bu fotoğraflar Plüton’un yüzeyini gördüğümüz çözünürlüğün iki katından daha fazla netlikteler. Bu yeni fotoğraflarla birlikte nitrojen buz akışı, vadi ağları, eğimli kum tepeleri, ve bir manada Jupiter’in uydusu Europa’yı hatırlatan düzensizce yüzeye dağılmış dağlar gibi görünen birçok yer yüzü şekli rahatlıkla seçilebiliyor.

New Horizons Jeoloji, Jeofizik ve Görüntüleme (GGI) takımının lideri Jeff Moore’un da belirttiğine göre, Plüton’un yüzeyi de Mars’ın yüzeyi kadar karmaşık. 

Kaynak: NASA, New Pluto Images from NASA’s New Horizons: It’s Complicated, https://www.nasa.gov/feature/new-pluto-images-from-nasa-s-new-horizons-it-s-complicated
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir