Post Author Avatar
Erhan Güven
Sağlık Bakanlığı - Yazar
New Horizons (Yeni Ufuklar) uzay aracının Plüton yakın geçişi sırasında ve hemen sonrasında gönderdiği görüntüleri büyüleyici bulanlar için iyi haberler yolda, hem de mümkün olduğunca hızlı bir şekilde.

Yaklaşık 9,5 yıllık yolculuğundan sonra Plüton’a ulaşan Yeni Ufuklar’ın, üzerinde kalp şekli olan bir gezegen görüntüsü veya Halka filminin tanıtım afişini andıran fotoğraflarla yetineceğini düşünmemiştik zaten. Elde ettiği yüksek çözünürlüklü diğer görüntüler, daha da ötesinde yaptığı ölçümlere ait verilerin %95’i hala uzay aracı üzerinde yerküreden hızla uzaklaşmaya devam ediyor.

Plüton yüzeyindeki 3,5 kilometre yüksekliğindeki dağları gösteren yüksek çözünürlüklü görüntü. Dahası yolda… (Telif: NASA- JHUAPL-SwRI) Plüton yüzeyindeki 3,5 kilometre yüksekliğindeki dağları gösteren yüksek çözünürlüklü görüntü. Dahası yolda… (Telif: NASA-JHUAPL-SwRI) Plüton yüzeyindeki 3,5 kilometre yüksekliğindeki dağları gösteren yüksek çözünürlüklü görüntü. Dahası yolda… (Telif: NASA-JHUAPL-SwRI)


Barındırdığı onlarca gigabitlik verinin, kurulan uydu-yer bağı aracılığıyla gönderme sürecinde 5 Eylül’den itibaren vites yükselten Yeni Ufuklar, sahip olduğu tüm verileri, Voyager gibi diğer uzay görevlerine de hizmet veren,  Derin Uzay Ağı (Deep Space Network) aracılığıyla dünyaya iletmekte. Avustralya, İspanya ve ABD’de konuşlu 3 adet antenden oluşan bu sistem yoluyla veri aktarım hızının sadece 1-4 kilobit/saniye olduğu gerçeğiyle, tüm verilerin elimize ulaşması yaklaşık 1 yıl sürecek.

Uzay aracıyla aramızdaki yaklaşık 5 milyar kilometrelik mesafeyi kat etmek, ışık hızında seyahat eden radyo dalgaları için bile 4,5 saatten daha uzun sürdüğünden, bahsettiğimiz veri aktarım hızları ve sürelerini anlayışla karşılayıp sabırla beklemekten başka bir seçeneğimiz görünmüyor.

“Ne olduğunun bir önemi yok, bana manzara olsun yeter” diyenler için Yeni Ufuklar yer ekibi, uzay aracının kartal gözleri olan LORRI’nin elde ettiği yeni, ham görüntüleri her Cuma aşağıdaki adrese koymayı planlıyor:

http://pluto.jhuapl.edu/soc/Pluto-Encounter/index.php

 
Kaynak: NASA
 
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir