Post Author Avatar
Metin Özdemir
Boğaziçi Üniversitesi - Çevirmen/Yazar
NASA’nın haritası 20 yıllık küresel asteroit dağılımını gösteriyor.

NASA Göktaşı Haritası

Bu diyagram 1994’ten 2013’e kadar toplanan Dünya’nın havaküresine (atmosferine) çarpıp çok parlak akanyıldızlar yaratan ki teknik olarak bunlara bolit, halk arasındaysa ateş topu denir, küçük gezegencik (asteroit) çarpmalarına ait verileri gösteriyor. Turuncu noktaların (gündüz gerçekleşen çarpmalar) ve mavi noktaların boyutları milyar Joule’lerle ile ölçülmüş görünür izgede (spektrumda) salınan enerjiye orantılıdır ve boyutu 1 metreden neredeyse 20 metreye kadar değişen çarpmaların konumlarını göstermektedirler.

NASA’nın Yakın Dünya Nesneleri (YDN- Near Earth Object: NEO) programı tarafından yayınlanan yeni bir harita sade ayrıntılarla 20 yıllık bir süreçte ne sıklıkla - ki her hafta civarında – küçük asteroitlerin havaküreye çarptığını ve parçalarına ayrıldığını ortaya koyuyor. Toplamda 556 ayrı gece ve gündüz olayları ABD devlet detektörleri tarafından 1994 ve 2013 yılları arasında kaydedilmiş.

Bizim için şans ki, hemen bütün yüksek hızlı nesneler aşırı atmosferik sürtünmeden kaynaklı ısınmadan, zararsız parçacıklara kırılarak yere ulaşmadan yanarak yok oldular. Ne var ki, istisnalar mevcut ki bunların en bilineni geçtiğimiz 2 yılda gezegene düşen en büyük göktaşı olmasıyla bilinen Rusya’da Chelyabinsk olayıdır.

Büyük YDN’lerin oluşturduğu derin tehlike dolayısıyla, NASA bu zararlı cisimleri bulmayı, asteroit tespitine, tanımlanmasına ve azaltma etkinliklerine yaptığı yatırımı on kat artırarak bir yüksek öncelik haline getirdi. NASA ayrıca Dünya’ya çarpma riski teşkil eden asteroitlerin tespitine yardımcı olacak ve gezegensel savunmada seçenekler geliştirecek eylemlerin genişletilmesinde ABD’deki ve yurtdışında ortaklarıyla çeşitli stratejiler geliştirmekte.

Hepimiz, NASA’nın tüm asteroit tehditlerini saptamak ve onlarla ilgilenmenin bir yolunu bulmak için bir plan hazırlamayı amaçlayan Gezegencik Büyük Meydan Okuması (Asteroid Grand Challenge) aracılığıyla zararlı olma potansiyeline sahip Yakın Dünya Nesnelerini avlamaya katılabiliriz. NASA ayrıca bir Yakın Dünya Nesnesini saptama, yakalama ve 2020li yıllarda astronotlar tarafından incelenmek üzere Ay çevresinde sabit bir yörüngeye yönlendirme amaçlı bir Gezegencik Yeniden Yönlendirme Görevi (Asteroid Redirect Mission –ARM) programı sürdürüyor. Pek çok keşif amaçlarını yanı sıra, görev bize basit gezegensel koruma için gezegencik saptırma tekniklerini de gösterebilir.

Kaynak:

AstronomyNow

Daha fazla bilgi için:

Near Earth Object Program

NASA
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir