Post Author Avatar
Yusuf Cem Durakcan
Boğaziçi Üniversitesi - Çevirmen/Yazar
Her şey, 27 kasım 2015 tarihinde bir göktaşı parçasının Dünya’nın yüzeyine çarpması ile başladı. Bu parçanın yere düşmesine Avustralya’nın güneyindeki William Creek ve Marree bölgelerinden birçok yerli, ve meteoritleri gözlemleyen Desert Fireball Network’den (DFN) bir dizi dijital kamera şahit oldu. Tabii ki, meteor Dünya yüzeyine düşer düşmez de, bulunması için büyük bir yarış başladı.

dunyadan-daha-yasli-oldugu-dusunulen-goktasi-parcasi-bulundu-4 Robert Howie ve Phil Bland buldukları meteoriti gösterirlerken (Credit: Curtin University, Desert Fireball Network)


Düşen göktaşı parçasının yerinin tespit edilmesi için yapılan hesaplamalar, Kati Thanda-Lake Eyre bölgesini işaret ediyordu ve 29 aralık itibarıyla aramalar başlatıldı.

Bu göktaşının bulunması için; uzaktan kontrollü 32 kamera, bir hava gözlemcisi, bir uzaktan kumandalı hava aracı, 2 insan, bir çok karmaşık coğrafik hesaplama ve tabii ki çokça şans gerekti.

dunyadan-daha-yasli-oldugu-dusunulen-goktasi-parcasi-bulundu-3 Profesör Phil Bland keşfini kutluyor (Credit: Curtin University, Desert Fireball Network)


3 gün süren aramaların sonrasında, 1.7 kg ağırlığındaki göktaşı, kalın bir tuz gölünde 42 cm derine saplanmış olarak bulundu. Eğer araştırmacılar birkaç gün geç kalsalardı, bu göktaşı parçası belki de yoğun yağmurlar ile bir daha hiç bulunamayacak şekilde sürüklenip kaybolacaktı.

dunyadan-daha-yasli-oldugu-dusunulen-goktasi-parcasi-bulundu-2 Göktaşı parçası saplandığı yerden çıkartılırken (Credit: Curtin University, Desert Fireball Network)


Göktaşının kaşifleri olan Curtin University’den Phil Bland ve Robert Howie’ye göre; bulunan göktaşı bir kondrit ya da taşımsı göktaşı, ve tahminlere göre 4.5 milyar yıldan daha yaşlı. Dünya’nın yaklaşık olarak 4.5 milyar yaşında olduğu düşünülürse, bu göktaşı Dünya’dan bile yaşlı olabilir. Bulunan bu göktaşı parçasının, Mars'ın ötesinden yani Mars ile Jüpiter'in arasından geldiği düşünülüyor. Bulunan bu göktaşı parçası, Evren’in kökeni hakkında daha çok şey öğrenmemizi sağlayabilir.
Kaynak: Curtin University, ''Amazing New Year’s Eve gift for fireball researchers'' Retrieved from http://news.curtin.edu.au/media-releases/amazing-new-years-eve-gift-for-fireball-researchers/
 
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir