Post Author Avatar
İdris Kalp
Akdeniz Üniversitesi - Çevirmen
Londra Queen Mary Üniversitesi’ndeki (QMUL) araştırmacılara göre keçiler, köpekler ve atların da aralarında bulunduğu diğer evcil hayvanlar gibi insanlarla iletişim kurma yeteneğine sahipler.

5 Temmuz 2016 tarihinde Biology Letters dergisinde bir makalede, QMUL Biyoloji ve Kimya Bilimleri Fakültesi’ndeki bilim insanları, keçilerin tek başlarına çözemeyecekleri bir problemle karşılaştıklarında insanlara gözlerini dikerek tepki verebildiklerini ve yanıtlarının insanın davranışına göre değişebildiği bulgusuna ulaştılar.

Ekip araştırmayı yapabilmek için, keçileri bir kutunun üstündeki kapağı kaldırarak, altındaki ödüllerini almak üzere eğitti. Son denemede, ödülü ulaşılamaz bir hale sokarak, keçilerin yüzünü veya sırtını dönmüş deney ekibine karşı verdikleri tepkileri kaydettiler.

Keçiler, bakışlarını ulaşılamaz ödül ile deneyi yapanlar arasında sıklıkla değiştirdiler. Ayrıca öncesinde insanların doğrudan yüzlerine doğru da baktılar ve bunu insanın başka bir yöne baktığı zamanlara kıyasla daha uzun sürede ve daha sıklıkla yaptılar.

Köpeklerin ulaşılamayacak bir hedef için sorgulayarak baktıkları gibi, keçilerin de aynı şekilde insanların yüzlerine baktıklarını söylen makalenin yazarlarından Dr. Christian Nawroth elde ettiklere sonuçlar hakkında, öncelikle tarımsal üretim amacıyla evcilleştirilmiş türlerde insanlara yönelik karmaşık bir iletişim çabasına ilişkin kanıtlar sunulduğunu ve köpekler ile atlar gibi ev hayvanı veya iş hayvanı olma amacıyla yetiştirilen türlerle keçilerin benzerlik gösterdiklerini ileri sürüyor.Araştırma hayvanların evcilleştirilmesinin, önceden sanılanın aksine insan-hayvan iletişimi üzerinde daha geniş etkileri olduğunu gösteriyor. Örneğin, köpeklerin insanlardan bilgi alma yeteneği, evcilleştirme sayesinde beynin bir yoldaş olma yönünde değişmesinin sonucu olarak görülüyordu.

Fakültenin Biyolojik ve Deneysel Psikoloji Bölümü’nden Dr. Alan McElligott, keçilerin 10.000 yıl önce evcilleştirilen ilk çiftlik hayvanları olduğunu söylüyor.

Araştırmacılar geçmişte yapılan çalışmalardan keçilerin sanılandan daha zeki olduğunu zaten bildiklerini, fakat son yaptıkları çalışmadan elde edilen sonuçların, ev veya iş hayvanları gibi evcilleştirilmemiş olmamalarına rağmen keçilerin insan terbiyecilerle iletişimde ve etkileşimde bulunabildiklerini gösterdiğini söylüyor.

Araştırma ekibi, çalışmanın ileride çiftlik hayvanlarının problemlerini çözmek ve insanlarla etkileşmek amacıyla bilişsel kabiliyetlerine dayanarak nasıl yetenek sahibi olabildiklerini anlamalarının ve genel anlamda hayvan refahını iyileştirmenin önünü açmasını umuyorlar.

 
Kaynak ve İleri Okuma:
- “Could goats become man's best friend?” Phys.orghttp://www.phys.org/news/2016-07-goats-friend.html (accessed on 2016, July 10)
- Nawroth, Christian, Jemma M. Brett, and Alan G. McElligott. "Goats display audience-dependent human-directed gazing behaviour in a problem-solving task." Biology Letters 12, no. 7 (2016): 20160283.
Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu “Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir