Post Author Avatar
Gürkan Akçay
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Dünyanın en güçlü biyolojik materyali sıralamasında birinciliği karbon yapısıyla elmas almıştı. Fakat şimdi zirveye oturan materyal ise dünyanın en büyük canlısından gelmiyor. Sözünü ettiğimiz şey; deniz salyangozunun minik dişleri.

Bugüne kadar en güçlü biyolojik materyaller piramidinin zirvesinde örümcek ağı hüküm sürüyordu. Fakat İngiltere’deki mühendisler deniz salyangozunun dilini kaplayan dişler buldular ve bu dişler örümcek ağından 5 kat daha gerilebilir güçte.
Sonuçlar Ocak 2015`de Journal of the Royal Society Interface‘de yayımlandı.

Deniz salyangozları sahil şeridindeki taşlara tutundukları için süper güçlü dişlere ihtiyaç duyarlar. Aynı zamanda da taşlardaki yosunları kazıyarak besin olarak tüketirler ve bu süreçte sıklıkla minik taş parçalarını da toplamış olurlar. Söz konusu dişler; protein matrisin bir parçası olan demir dolgulu götit nano-liflerden oluşuyor. Materyal insan saçının çapından 100 kat daha incedir ve 3 ila 6.5 gigapascal (3 ila 6.5 milyar pascal) gerilmelere dayanabilirler. Bir spagetti tanesinin yaklaşık 1360 kilogramlık bir ağırlığı taşıdığını hayal edin. İşte böyle bir oranda dayanıklılık söz konusu.

Fakat yakın zamanda deniz salyangozu dişinden yapılmış bir matkap ucu ya da kurşun geçirmez bir yelek görmeyi beklemeyin. Buna rağmen materyal gelecekte diş dolgularında kullanılabilir, mühendisler daha çok deniz salyangozu dişine benzer bir materyal icat edebilme üzerine yoğunlaşıyorlar.
Makale: http://rsif.royalsocietypublishing.org/content/royinterface/12/105/20141326.full.pdf

Kaynak:  Jonathan Webb, Limpet teeth set new strength record, http://www.bbc.com/news/science-environment-31500883
Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri"ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir