Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Milyonlarca yıl boyunca, Güney Amerika ada kıta olarak varlığını sürdürdü. Plaka tektoniği sonucu Afrika kıtasından 65 milyon yıl önce coğrafi olarak ayrıldı. Bu kıta sayısız değişik bitki ve hayvan türünün evrimine ve yok oluşuna sahne ve şahit oldu .  Bunlardan bazıları da o kadar da değişik gelmiyor ; bazı kemirgen ve maymun ataları gibi ; aynı zamanda da bu tanıdık soyu tükenmiş hayvanların da kalıntıları fosil halinde toprağın altında bolca mevcut durumda.

Çok uzun zamandır da, Güney Amerika'daki maymunların evrimsel tarihi bir yerlerde gizli kalmış ve bulunamamıştı. Düşünülen en mümkün teori olarak transatlantik bir yolculukla Afrika'dan Güney Amerika'ya taşınmış olma ihtimaller düşünülüyordu, gel gelelim böyle bir teoriyi fosil kaydı olmadan ispatlamak imkansızdı..


guney-amerika-maymunlari-afrikadan-geldi-bilimfilicom1 Sanatçının Güney Amerika’nın en eski maymununun nasıl göründüğü konusundaki tasviri. Yaklaşık bir köstebek boyutunda ancak uzun bir kuyruğa sahip. Muhtemelen 250 gramdan daha hafif – Görsel: © Jorge González Sanatçının Güney Amerika’nın en eski maymununun nasıl göründüğü konusundaki tasviri. Yaklaşık bir köstebek boyutunda ancak uzun bir kuyruğa sahip. Muhtemelen 250 gramdan daha hafif – Görsel: © Jorge González


Peru Amazonları'nda gerçekleşen yeni bir keşifle, Güney Amerika maymun evrimindeki kayıp halkalı tamamlayıcı hatta kilit noktaları çözümleyen bir bilgi elde edildi. Şubat ayında Nature dergisinde yayımlanan çalışmada soyları tükenmiş olan üç yeni maymun türü fosili , Güney Amerika maymunlarının güçlü bir şekilde Afrika'lı kökene sahip olduklarını işaret ediyor.


İlk kez 2010 yılında keşfedilen fosiller , Güney Amerika bölgesi için çok yabancı olduğundan anlamlandırılamamış ancak 2 yıl sonra ilkel bir maymun türüne ait olduğu anlaşılmıştır.

Asıl kanıtlar, ilk olarak bulunan fosilleri tanımak ve tanımlamak üzerine yapılmış ileri çalışmalar sonucunda elde edildi. Öncelikle bir kaç yıl Güney Amerika Amazon bölgesinde olası ataların (fosillerin de ataları) varlığı araştırıldı. Fosiller sayıca çok çok azdır ve araştırmak da özellikle Amazon gibi bir bölgede son kuru sezonlara denk gelecek şekilde bir kaç daha önceden çalışılmış nehir yatağında yapılabildiğinden çok zordur.  Yılın çoğu zamanında yüksek su seviyesi sebebiyle paleoontolojik çalışmaları imkansız kılmaktadır.

Son yıllarda ise araştırmacılar -Arjantin'den paleontolojistler -  özellikle doğu Peru bölgesine odaklandılar. Amaç ise Dünya'da biyolojik çeşitliliğin çok fazla olduğu bu bölgenin evrimsel kökenlerini ortaya çıkarabilmek.

Yeni Dünya (Güney ve Orta Amerika bölgesi)  maymunlarına ait en eski fosiller 26 milyon yıl öncesine aitti. Yeni fosiller ise gösteriyor ki maymun ataları Güney Amerika'ya en azından 36 milyon yıl önce gelmiş olmalılar. Bulgular Güney Amerika'nın maymunlar tarafından fethini en azından 10 milyon yıl daha erken bir tarihe taşıyor. Burada bulunan fosillerin dişlerinin karakteristikleri gerçekten de Atlantik Okyanusu'nu geçerek Afrika'dan Güney Amerika'ya geldiklerini gösteriyor.

Referans  :   Phys.org
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir