Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Bir zamanlar dünyanın en büyük kuşu olan bir kuş türüne ait kemik kalıntılarının analizi, Madagaskar tropik adasına insanların sanılandan 6.000 yıl daha önce gelmiş olduğuna işaret ediyor.

Science Advances'da yayımlanan çalışmada, uluslararası bir koruma kurumu olan ZSL (Zoological Society of London) öncülüğünde bir araya gelen araştırmacılar türleri yok olmuş olan Madagaskar fil kuşlarına (Aepyornis ve Mullerornis) ait kemik kalıntıları keşfetti. Kemiklerin üzerindeki kesme izleri ve depresyona bağlı ufalanmaların olduğunu gören araştırmacılar, bunun tarih öncesi insanların avlanmaları ve kesip biçme aktivitelerine bağlı olduğunu belirtiyor.

Radyokarbon (karbon 14) tekniği ile yaş hesabı yapılan örnekler üzerinden bu kuşların av haline gelip gelmediklerine ve bu bilgi üzerinden de insanların tropik adaya daha erken bir zamanda gelip gelmedikleri anlaşılmaya çalışıldı.

Lemur kemikleri üzerinde yapılan son analizler arkeolojik kalıntılardan edinilen bilgilerle eşleştirilince insanların adya 2.400 ila 4.00 yıl önce geldiklerine kanaat getirilmişti. Ancak yeni deliller üzerinden yapılan analizlerde Madagaskar'da insan varlığının 10.500 yıla kadar uzandığı öngörüldü.

Araştırmanın başyazarı Dr. James Hansford'ın açıklamasına göre, Madagaskar'daki megafaunanın -fil kuşları, hipopotamlar, dev kaplumbağalar ve dev lemurlar- 1.000 yıldan daha az zaman önce yok olduğunu biliyoruz. Bu yok oluşların sebebi ile ilgili birçok hipotez varken, insanların bu sürece ne kadar dahil olduğu net olarak bilinmiyordu.

Araştırmalar, daha önce sanılandan 6.000 yıl daha erken zamanda adada insan aktivitesi olduğunu net bir biçimde gösterdi. En azından insanların adada fil kuşları ve diğer son 9.000 yılda yok olmuş türlerin çoğu ile aynı zamanda bulunmuş olduklarını biliyoruz. Bu da insanların bu biyoçeşitliliğe sınırlı da olsa negatif bir etkisi olduğunu gösteriyor.

Adaya insanların ilk kez ayak bastıkları tarihin daha da netleşmesini sağlayan araştırma ile, Buz devrinin sonunda insanların yalnızca taş alet kullandıkları dönemde bir grup insanın Madagaskar'a vardığı tespit edildi. Ancak bu insanların modern toplumlarla genetik açıdan benzerliklerini anlayacak bir genom verisi henüz elimizde bulunmuyor. Bu insanların kim olduğu ve daha sonra nasıl yok oldukları veya nereye göç ettiklerini henüz bilmiyoruz.

Proje kapsamında analiz edilen fil kuşu kemikleri, Madagaskar'ın güneyinin merkezinde Christmas River çevresinde 2009 yılında keşfedilmişti. Antik hayvan kalıntıları açısından zengin olan bu 'kemik yatağının' yok oluşun da merkezi olduğu düşünülüyor. Ancak bunu net olarak bilebilmek için daha ileri analizlerin gerektiği düşünülüyor.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir