Fosiller, Kutup Buzullarının Geçmişlerini ve ‘Muhtemel Gelecek’lerini Anlatıyor

Seyşeller’in sakin adaları, Antarktika’dan çok uzak değil ama adada bulunan mercan fosilleri, kutuplardaki buz tabakalarının geleceği hakkında çok şey söyleyebilecek. Yaklaşık 125.000 yıl ..
Görsel Telif:

Seyşeller’in sakin adaları, Antarktika’dan çok uzak değil ama adada bulunan mercan fosilleri, kutuplardaki buz tabakalarının geleceği hakkında çok şey söyleyebilecek.

Yaklaşık 125.000 yıl önce, ortalama küresel sıcaklık yalnızca biraz daha fazlaydı, ancak deniz seviyesi bugünkü çoğu kıyı şehrini suyun içine batıracak kadar yükseldi. Denizlerin yükselmesi ve sebepleri anlaşılırsa , bugünkü şehirleri nasıl korumamız gerektiği sorunu da aydınlatılabilecek.

Indian Ocean adalarında bulunan mercan fosilleri incelendiğinde, Florida Üniversitesi’nde Jeokimyacı olarak görev yapan Andrea Dutton, ortalama deniz seviyesinin bahsi geçen periyot boyunca 6 ila 9 metre yükseldiğini bulguladı. Dutton’un ekibi, Antarktik buz tabakasının durağan olmayan kısmının geri çekilmesinin, deniz seviyesinin yükselmesine çok büyük etkisi olduğu sonucuna ulaştı.

” Dutton: “Şunu unutmayalım ki, tüm bunlar sıcaklığın sadece biraz daha fazla olduğu zamandan itibaren oldu.” dedi.

Dutton Seyşeller’de deniz seviyesi dünya çapındaki ortalama deniz seviyesine çok yakın olduğundan, buradaki mercan fosillerini inceledi. Buz tabakalarının büyümesi ve küçülmesi sonucu Dünya’nın yüzeyi ve çekim alanında oluşan değişimler nedeniyle bölgesel deniz seviyesi değişimlerinin düzeni dünya çapındaki gidişattan farklılıklar gösterebilmekte.


Ocak 2015’te yayınlanan bir makalede, araştırmacılar Son Buzularası Çağ’da deniz seviyesinde meydana gelen artışın deniz suyundaki termal genişleme, eriyen buz dağları ve Grönland ve Antarktika’da eriyen kutup buzulları gibi günümüzün aktif süreçlerince oluştuğunu belirtmekteler. Bunların içerisinde ise kutuplardaki buzulların erimesi temel sebep olarak gösterilmekte. Yapılan çalışma aynı zamanda Antarktik buz tabakalarının o dönemde kısmi olarak parçalandığını da öne sürmekte.


“Son Buzullarası Çağ başlangıcındaki deniz seviyesindeki ani yükselmeyi takiben seviye sürekli artmaya devam etti.” diyor Dutton. “Antarktik buzulların parçalanması kutup bölgesi günümüzden birkaç derece daha ılıkken gerçekleşmişti, bu sıcaklık günümüz dünyasının birkaç yüzyıl içerisinde ulaşması beklenen sıcaklık.

Yapılan daha birçok araştırma bu sürecin çoktan başladığını öne sürmekte. “Yeni bir Antarktik buz tabakası çöküşünün daha eşiğinde olabiliriz” diyor Dutton.

 

Referans   :   Andrea Dutton, Jody M. Webster, Dan Zwartz, Kurt Lambeck, Barbara Wohlfarth.Tropical tales of polar ice: evidence of Last Interglacial polar ice sheet retreat recorded by fossil reefs of the granitic Seychelles islands. Quaternary Science Reviews, 2015; 107: 182 DOI: 10.1016/j.quascirev.2014.10.025

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv