Post Author Avatar
Sevkan Uzel
Yıldız Teknik Üniversitesi - Çevirmen/Editör
Kanada Arktik'indeki buzul çekilme sonucunda, 40.000 yıldan uzun bir süredir buzla kaplı durumda olan araziler gün yüzüne çıktı. Colorado Üniversitesi Boulder Yerleşkesi bilimcileri, bölgenin son 115.000 yılın en sıcak yüzyılını yaşamakta olduğunu saptadı. Arktik ve Alpin Araştırma Enstitüsü'nden (INSTAAR) Simon Pendleton, Arktik'in dünyanın geri kalanından 2 ilâ 3 kat daha hızlı ısınmakta olduğunu ve doğal olarak buzulların ve buz örtülerinin daha hızlı tepki verdiğini belirtiyor.

Nature Communications dergisinde yayımladıkları makalede ekip, Grönland'ın batısındaki Baffin Adası'ndaki 30 buz örtüsünün kenarlarından topladıkları bitkilerin yaşını, radyokarbon tarihleme kullanarak belirlediklerini yazıyor. İnce ve soğuk plato buzu, doğal bir buzdolabı görevi görerek, antik yosun ve likenleri binlerce yıl boyunca orijinal büyüme pozisyonlarında saklıyordu. Fakat dünyanın beşinci en büyük adası olan Baffin Adası'nda, özellikle son yıllarda yazlar önemli ölçüde sıcak geçmeye ve örtü erimeye başlamıştı.

Baffin buz örtülerinden topladıkları yeni açığa çıkan 48 tane tundra bitkisi örneğini inceleyen araştırmacılar, ayrıca arazinin yaşını ve buz örtüsünün tarihçesini daha ayrıntılı anlayabilmek için her bölgeden kuartz örnekleri de topladı. Örnekler üzerinde radyokarbon tarihleme tekniklerinin uygulanması sonucunda, bu antik bitkilerin en az son 40.000 yıldır buzla örtülü olduğu bulundu.

Baffin Adası'nın doğusundaki örnek toplama noktaları görülüyor. Beyaz daireler bitki örneği alınan yerleri, kareler ise hem bitki hem taş örneği alınan yerleri gösteriyor. (Telif: Google Earth: Image IBCAO, Landsat/Copernicus)
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir