Dünya’nın En Büyük “Tyrannosaurus Rex”i

University of Alberta paleontologları şu ana kadar kaydedilmiş Dünya’nın en büyük Tyrannosaurus rex‘ini keşfettiklerini duyurdu. Kanada’da bulunan 13 metre boyutlarındaki T. rex̵..
Görsel Telif: Amanda Kelley

University of Alberta paleontologları şu ana kadar kaydedilmiş Dünya’nın en büyük Tyrannosaurus rex‘ini keşfettiklerini duyurdu. Kanada’da bulunan 13 metre boyutlarındaki T. rex’e “Scotty” takma adı verildi ve iskeletin 66 milyon yıl önce hayatta olduğu tespit edildi.

Çalışmanın başyazarı ve aynı üniversitede Biyoloji Bilimleri Bölümü’nde postdoktora çalışmalarını yürüten Dr. Scott Persons, yaptığı açıklamada Tyrannosaurus’ların çok farklı boyutlarda bulunabildiğini belirtti. Bazı bireyler diğerlerine göre cılız ve kısa iken diğerleri ona göre, tıpkı Scotty gibi, irikıyım olabiliyor.

Bacakları, kalça yüksekliği ve omuzlarının ölçülerine bakıldığında Scotty bilinen diğer büyük T. rex örneklerinden de daha büyük bir cüsseye sahip. Araştırmacılar büyüklük ölçüsüne ek olarak bacaklarının ağırlığına bakarak tüm vücudun ağırlığının yaklaşık 8.800 kilogram kadar olduğunu tespit etti. Bu da Scotty’nin bilinen tüm etçil dinozorlardan daha büyük olduğunu gösteriyor.

İskeletin 1991’de içlerinde University of Alberta profesörü ve  T. rex uzmanı olan Phil Currie’nin de bulunduğu bir paleontolog grubu tarafından keşfeedilmişti. İskelet o günden beri dev ve multidisipliner araştırmaların konusu olmaya devam etti. Bu sürecin enredeyse en zor kısmı da kumtaşı içerisinden kemiklerin güvenli bir şekilde çıkartılmasıydı.

Tamamen çıkartılmasının akabinde bilim insanları yeni yeni bu dinozorun ne kadar kendine has özellikleri olan bir T. rex olduğunu anlamaya başlıyor. Scotty’yi ayıran yalnızca dev kütlesi ve boyutları değil, aynı zamanda bilinenlerin de en eskisi.

Ancak yaşın göreli olabileceğide hesaba katılıyor. Sağlam bir kemik bulunduğunda oradaki büyüme paternlerine bakarak dinozorların yaşını tespit edilebildiğini bilen arştırmacılar, elimizdeki dev Scotty’nin yaşlı olduğunu belirtti ancak, bu hayvan hızlı büyümüş ve belki sandığımızdan daha genç yaşta ölmüş olabilir.

Çalışmalar  Scotty’nin öldüğünde 30’larında olduğunu, ancak bunun Tyrannosaurus (tiranozor) standartlarında uzun bir yaşam olduğunu söyleyebiliriz. Scotty’nin dev kemikleri bu uzun yaşamının aynı zamanda zor ve vahşi de bir dönem olduğunu, kemik üzerindeki dev yara izleri ile gösteriyor.

Dev T. rex’in yaraları içinde kırık kaburgalar, enfekte olmuş bir çene ve belki de başka dev bir T. rex’in ısırığı olabilecek bir kuyruk yarası bulunuyor.

Her zaman keşfedilecek daha büyük şeyler olabileceğini belirten Persons, şimdilik elimizdeki bu tekil T. rex’in kara yaşamı tarihinin en büyük avcısı olduğunu söylüyor.

Scotty’nin kemiklerinin sergileneceği yeni bir sergi, Mayıs ayından itibaren Royal Saskatchewan Museum’da açık olacak.

Kaynak ve İleri Okuma

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv