Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Yazımızın ana görseline baktığımızda 1.6 milyar yaşında fosilleşmiş oksijen baloncuklarını görüyoruz. İlk bakışta bunun çok da büyük anlamlar içermediğini ve büyük bir adım olmadığını düşünebiliriz. Ancak bu baloncukların küçük mikrobik canlılar tarafından üretildiğini ve bu bölgenin genç Dünya'da sığ bir deniz alanı olduğunu bildiğimizde fikrimiz değişecektir.

Baloncuk fosilleri, erken Dünya'da yaşam üzerine çalışan bilimciler tarafından çekildi ve analiz edildi. Araştırmanın bulguları da Geobiology'de yayımlandı.

Mikroplar yalnızca Dünya üzerindeki ilk yaşam formları olarak değil, aynı zamanda gezegenimizin "tolare edilebilir ve yaşamın çeşitliliğine izin verir" ve "tüm bitki ve hayvan aktivitelerinin yolunu açarak bugünkü haline gelmesine olanak sağlar" yapısını almasını sağlayan canlı grupları olmaları dolayısıyla özel bir ilgi alanı olarak rağbet görüyor.

Bu erken mikrobik canlılar, erken Dünya'daki sığ sularda ortaya çıkmış olan siyanobakterilerdi. Fotosentez yaparak oksijen üreten siyanobakteriler, bazen bu oksijenlerin baloncuklar halinde bir nevi yapışkan mikrobiyal matlar içerisinde hapsolması dolayısıyla izlerini bugüne kadar bırakmış oldu.

Aşağıdaki görselde de görülebilecek olan fosilize kalıntı oldukça iyi korunmuş ve 1.6 milyar yıl sonra bugün bile gözlenebilir biçimde yaşamın bir çeşit imzasını taşıyan belge niteliği görüyor.

Dr. Therese Sallstedt ve University of Southern Denmark, Swedish Museum of Natural History ve Stockholm University'den diğer araştırmacılar ile birlikte bu fosilize kalıntı üzerinde araştırmalarını yürüttü ve bahsi geçen mikrobiyal yatakta küresel oyuntular biçiminde izleri analiz etti.

There Sallstedt, gözlemlerin üzerine bu kalıntıyı 1.6 milyar yaşında siyanobakteriyal biyomatlardaki oksijen baloncukları olduğunu ve oksijen üretmeyi başaran siyanobakterilerin Dünya'daki ilk yaşam formları olduğunu ortaya koyduğunu belirtti.

Görsel: Orta Hindistan'da 1.6 milyar yaşındaki Vindhyan Süpergrubundan fosilize mikrobiyal matlardaki siyanobakteriyel örgü ve fosilize baloncuklar. Telif: Stefan Bengtson


Siyanobakteriler, Dünya yüzeyini geri döndürülemeyecek şekilde değiştirdi; çünkü bu oluşumlar atmosferin oksijenize olmasından sorumlu canlı grubuydu. Eşzamanlı olarak, siyanobakteriler stromatolitler olarak andığımız çökelti yapılarının da oluşmasından sorumludur ki bu yapılar halen Dünya üzerinde varlığını sürdürüyor.

Araştırmacılar siyanobakterilerin fosforitlerin sığ sularda oluşması üzerinde daha önce sanıladan çok daha etkili olduklarını öne sürüyor. Görünüşe göre bunu öne sürmekte de haksız değiller. Bu yeni keşif de böylelikle bugünün bilimcilerine, tarih öncesi ekosistemlere bakışlarında özel ve etkili bir pencere açıyor.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir