Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
4 yıl önce keşfedilen ve takip eden daha detaylı inceleme araştırmaları ile; ilgili bilgimizin arttığı otçul bir memeli atası olan Tiarajudens eccentricus'un şimdi Brezilya ve Güney Afrika'lı bilim insanları tarafından; kafatası, diş ve iskelet yapısının titiz bir çalışması ve yeniden oluşturulması süreci yürütülüyor.

Ayrıca fark edildi ki, 270 milyon yıl önce dahi bu memeli öncülü olan tür arasında, bugün erkek geyiklerde gördüğümüz rekabet ve kavga davranışı gerçekleşiyordu.

Bu hafta başında Royal Society Open Science dergisinde yayımlanan çalışmada.

Kılıç-dişlerin Permiyan dönem avcılarından büyük vücutlu gorgonopsiyanlara (kılıç-dişli sürüngenler) ve Buz Çağı'nda yaşayan kılıç-dişli kedigillere ait olduğu düşünülürdü.

Tiarajudens eccentricus ilk kez keşfedildiğinde sürprizleri de beraberinde getirdi :  kıvrımlı ve vücut çıkıntısı olan kesici kılıç-dişleri ve onları kapatan kesici ardıllarına rağmen bu tür bir otoburdu. Brezilya'lı olan bu türün keşfi, Güney Afrika'lı olan ve 10 yıl daha önce bulunan bir diğer tür Anomocephalus africanus'un yeniden gözden geçirilmesini sağladı.

İki tür çok yakın akraba olduklarını gösteren birçok ortak özelliğe sahip, ancak Afrika'lı kuzen Brezilya'lı akrabası gibi kılıç-diş kesicilere sahip değildi. Orta Permiyan dönemde, bu türler hala yaşarken, bir taraftan da çok çeşitli ve yaygın olarak otçul teropodlar evrimleşmekteydi.

Bugünkü geyiklerde, büyümüş köpek dişleri (kesiciler) erkekler arasında kavgalar sırasında gösterilir. Otçul T. eccentricus'un dişi de böyle bir davranışın göstergesi olarak varsayılıyor. Bu varsayıma göre de, bu otçul; kavga ve üstünlük kurma davranışlarını uzuvları ile geliştiren ilk canlı olma özelliği taşıyor.

Araştırmacılar ayrıca, Tiarajudens'in bu ayrıksı diş yapısının ağız tabanındaki epipterigoid kemiğine gömülü olduğunu saptadı. Bu durumun ise, memelilere giden soyda başka hiçbir hayvanda görülmemiş sıra dışı bir özellik - kemikten diğerlerinden ayrı bir dişleşme oluşumu - olduğu fark edildi.

Memeli fosil akrabalarından bir diğer grup olan dinocephalians (dinosefalyanlar) türlerine ait bazı ön kafatası kemiklerinde kütlesel bir kalınlaşma gözlemlenmişti. Bu kondisyon ise, bugünkü bazı geyik türleri, bufalo ya da bizonlardaki gibi kafa tokuşturma kavgalarında kullanıldığını akıllara getiriyordu.

Fosiller bizi daima şaşırtmaya devam ediyor. Bu çalışmada da, daha 270 milyon yıl önce bile bugünün geyik türlerinin gösterdiği türlerarası kavga modellerinin, memeli öncüllerinde mevcut olduğunu gösteren izler var.

 
Referans : Juan Carlos Cisneros, Fernando Abdala, Tea Jashashvili, Ana de Oliveira Bueno, Paula Dentzien-Dias. Tiarajudens eccentricusandAnomocephalus africanus, two bizarre anomodonts (Synapsida, Therapsida) with dental occlusion from the Permian of Gondwana. Royal Society Open Science, 2015; 2 (7): 150090 DOI: 10.1098/rsos.150090
 
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir