Grip ve nezle sezonu yine geldi çattı, durum böyle olunca, bakteri ve virüsleri yok edebilmek için, sık sık el yıkamak şart oldu.  Bütün sabunlar aynı değildir, hatta çok masum görünen,  bakteri ve mikropları öldürdüğü iddia edilen bazı sabunlar, aslında düşmanımız bile olabilirler.

University of California ‘da Robert Tukey ve arkadaşlarının yapmış olduğu bir çalışmada, birçok sabun ve diş macununda antimikrobiyal içerik olarak kullanılan Triklosan, farelerde; karaciğer fibrozu ve tümörlerini tetikleyici etkiye sahip olduğunu kanıtlamıştır. Tukey, çevre örneklerinde ve ürünlerde normal miktarın üzerinde triklosan kullanıldığını ve bunun da insan karaciğerinde toksik etki yapabileceğini belirtmiştir. (Bkz. Anti-Bakteriyel Ürünler Sağlığınıza Zarar Veriyor!)

Çalışmada, farelere 6 ay boyunca her gün, kütlelerine uygun oranda, % 0.08 triklosan içeren yiyecek maddeleri verilmiştir ve bu oran bir insanın 18 yılda alabileceği miktara eşittir. Test ve kontrol gruplarının her ikisine de dietilnitrozamin verilmiştir ve bu da karaciğer kanserini güçlü bir prokarsinojen maddedir. Triklosan sebebi ile farelerde, kontrol grubuna göre hem daha fazla tümör oluşumu gözledi, hem de tümörlerin büyüklüğü ve büyüme hızını indüklemiştir.

Triklosan, deniz yaşamı için de bir risk oluşturmaktadır, hayvan modellerinde potansiyel endokrin bozucu olduğu saptanmıştır. Fakat bu çalışma ile triklosan içeren hijyen ürünlerinin insan sağlığına %100 zararlıdır denilemez ama masum olmadığı da yapılan çalışmalar ile ortadadır. FDA ve EPA insan ve çevre sağlığı için, potansiyel risk olup olmadığını anlayabilmek için daha yoğun çalışmalar yapılması gerektiğini açıklamıştır. Ayrıca triklosanın yetişkinlerinin idrarında % 75 olarak saptanmış, emziren annelerin de sütünde tespit edilmiştir. Araştırmacılar, yüksek oranda triklosan kullanımını ortadan kaldırarak çevre ve insan üzerinde ki risklerin yok edilebileceğini belirtmişlerdir. (Bkz. Anti-Bakteriyel Sabunlar Mikroplara Karşı Sade Sabunlardan Daha İyi Değil)
Kaynak: iflscience

Üst Görsel: <http://www.naturalmedicinebox.com/wp-content/uploads/sites/623/2014/11/Flickr-antibacterial-soap.jpg>
 
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir