Post Author Avatar
Gürkan Akçay
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Daha önce sitemizde; anti-bakteriyel ürünlerin sağlığımıza zarar verdiğine dair bir araştırma yazısı yayınlamıştık. Söz konusu yazımızda anti-bakteriyel ürünlerin sağlığımıza verdiği zararları tartışırken, bu ürünlerin sıradan sabunlardan daha iyi olduğuna dair de bir delilin olmadığına değinmiştik.

Geçtiğimiz günlerde Journal of Antimicrobial Chemotherapy yayımlanan yeni bir araştırma da daha önce yazdığımız bu yazıyı destekleyen nitelikte bulgulara erişti. Kore'deki bilim insanları; yaptıkları çalışma ile el yıkama sırasında anti-bakteriyel sabun kullanımının sıradan sade sabunlardan daha etkili olmadığını ortaya koydular.

Bildiğimiz gibi anti-bakteriyel ürünlerin en bilindik etken maddesi triklosan isimli antiseptik bir bileşiktir. Çalışmada triclosanın bakteriler üzerindeki etkisi iki yolla incelendi. İlk olarak; sabunlardaki triclosanın 20 bakteri türü üzerindeki etkisi incelenirken, ikinci olarak da 16 sağlıklı yetişkinin katıldığı bir çalışma ile ellerden bakterileri temizleme noktasında anti-bakteriyel sabunlar ve anti-bakteriyel olmayan sabunlar karşılaştırıldı. Elde edilen sonuçlarda günlük yaşam koşullarında anti-bakteriyel sabunların sıradan sade sabunlardan mikropları temizleme noktasında daha etkin olmadığı bulgusuna ulaşıldı.

Araştırmacılar; 22°C'de (oda sıcaklığı) ve 40°C 'de 20 saniye boyunca %0.3 triclosan konsantrasyonuyla (yasal olarak maksimum sınır) insan elleri yıkama koşullarını oluşturdular. Sonuç olarak yaklaşık 9 saatten sonra triklosan konsantrasyonunun gözle görülür derecede etkili olduğu görüldü. Ancak gündelik yaşamdaki el yıkama koşulları göz önüne alındığında 9 saat oldukça uzun bir zaman. Makale yazarları; anti-bakteriyel sabunların etkinliği ile ilgili reklam ve tüketici algısının yeniden ele alınması gerektiğini söylüyorlar. (Bkz. Anti-Bakteriyel Sabunlardaki Tehlike)
Araştırma Referansı: S.A. Kim, H. Moon, K. Lee and M.S. Rhee. Bactericidal effects of triclosan in soap both in vitro and in vivo. Journal of Antimicrobial Chemotherapy, September 2015 DOI: 10.1093/jac/dkv275
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir