Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Hali hazırda bulunan bir ilacın terapötik yaklaşımla, Alzheimer dolayısıyla unutkanlık sorunu yaşayan yaşlı hastalarda; durumu tersine çevirme özelliği olduğu Johns Hopkins Üniversitesi araştırmacıları tarafından keşfedildi.

 İlaç, genel olarak epilepsi tedavisi için kullanılıyor ve amnestic mild cognitive impairment (aMCI) (hafif bellek yitimine bağlı bilişsel yetersizlik) hastalarının beyinlerindeki hiperaktiviteyi gideriyor. Klinik olarak tanınan hafıza yetersizliğinin yaşla karşılaştırıldığında beklenmedik seviyede olması ciddi bir Alzheimer hastalığı riski oluşturuyor. Bu bulgular bu hafta NeuroImage: Clinical' da yayımlanan çalışmada yer alıyor.

Bulgular ekibin daha önceki çalışmalarıyla uyuşuyor. Aynı zamanda bu alanda yapılmış tüm hayvan deneyleriyle de uyumluluk gösteriyor. Sinirbilimci Michela Gallagher, araştırmanın şimdi çok daha büyük bir kitle içerisinde klinik araştırmalar dahilinde test edileceğini umuyor.

Hipokampal aşırı aktivite aMCI hastalarında ciddi oranda kaydedilmiş ve varlığı ileride yaşanacak bir bilişsel kaybın ve Alzheimer'a bağlı unutkanlığın göstergesi durumunda. Ekip çok düşük dozlarda uygulanan atipik antiepileptik levetirasetam bu aşırı aktiviteyi düşürdüğünü buldu. Aynı zamanda etken madde hipokampüs üzerindeki hafıza testlerinde performansı ciddi oranda artırıyor.

Araştırma dahilinde 17'si sağlıklı ve geri kalanı aMCI teşhisi koyulmuş unutkanlık sorunu yaşayan olmak üzere 84 katılımcı üzerinde çalışıldı. Her katılımcı 55 yaşın üzerindeydi ve ortalama yaş 70 olarak kaydedildi.

Katılımcılar değişen dozlarda ilaçlara maruz bırakıldı ki bunlara plasebo ilaçlar da dahil. Araştırmacılar düşük dozların hafıza performansını geliştirdiğini, aşırı-aktiviteyi normalleştirdiğini saptadı. Bu saptama için manyetik rezonans görüntüleme (MRI) teknolojisinden yararlanıldı. Bu teknoloji sayesinde bir işlem yaparken ya da performans halindeyken beyin aktivitesi gözlemlenebiliyor. Önceki hayvan deneylerindeki doz oranları ile bağlantılı ve tutarlı sonuçlar ortaya çıkması da son derece umut verici.

Şu an keşfedilmek istenen şey ilacın uzun vadede bilişsel düşüşü engelleyip engelemeyeceği. Unutkanlığı ve Alzheimer'ı geciktirmesi veya durdurması da beklenen sonuçlar arasında.
Referans  :    Arnold Bakker, Marilyn S. Albert, Gregory Krauss, Caroline L. Speck, Michela Gallagher. Response of the medial temporal lobe network in amnestic mild cognitive impairment to therapeutic intervention assessed by fMRI and memory task performance. NeuroImage: Clinical, 2015; 7: 688 DOI:10.1016/j.nicl.2015.02.009
Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri"ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir