Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Önceliği temizlik olan, temizliği gittikçe daha fazla takıntılı olmaya başlayan bir insan toplumu gelişmektedir. Gittikçe daha fazla sıklaşan aralıklarla evimizdeki eşyalarımızı yıkamaya, tozunu almaya hatta dezenfekte etmeye başlıyoruz. Bu aktivitenin elbette birçok faydası var, bakteri ve virüslerin yayılmasını gelişmesini engellemek ve dolayısıyla bizi her açıdan sağlıklı tutmak gibi.

Şöyle bir düşünecek olursak sadece el yıkama işleminin bile hastalıkların yayılmasını ve bulaşmasını ne kadar minimize ettiğini veya diş fırçalamanın ağız sağlığına katkılarını hemen fark ederiz.

Bu önemli avantajlarına rağmen, temizlik işini bir miktar abartıyor da olabiliriz. Bazı bilim insanlarına göre, çok temiz kalarak vücudumuzun bağışıklığını ve savunma sistemlerini zayıflatıyoruz. Bir şekilde her şeye rağmen vücudumuza giren veya bulunan birkaç bakteri soyu ile güçlenen bağışıklık mekanizmalarına sahibiz.

Bağışıklık sisteminizi kaleyi koruyan muhafızlar olarak düşünün. Eğer gücü yetecek miktarda bir istilacı grupla karşılaşırsa elindeki ekipmanla savaşacak veya karşı duracak gücü kendisinde bulabilir. Fakat eğer, sürekli bu tip gruplarla karşılaşırsa, ilerde karşılaşacağı daha büyük kitlelere karşı da hazırlanmış olacaktır. İnsan bağışıklık sistemi de buna benzer şekilde pratik yapan / hazırlanan ve hatta buna ihtiyaç duyan ve bununla gelişen bir sistemdir.

Bağışıklık sistemimize köstek olmamıza sebep olan başka yollar da mevcut. Örneğin belli bir takım antimikrobiyalleri veya bunları içeren ürünleri kullanmak, aşırı aktif bir bağışıklık sistemi aktivitesine veya tepkilerine neden olabilmektedir.

Triklosan, birçok tıp uzmanını endişelendiren ve bazı ağız çalkalama sularında / gargaralarda bulunan özel bir antimikrobiyaldir. Hatta bazı sabun ve diş macunlarında da mevcut olduğu saptanmıştır.

Johns Hopkins University'den araştırmacılar triklosan seviyesi yüksek olan çocukların, tıpkı alerjisi olan insanlarınkine benzer şekilde bağışıklık kimyasalları seviyelerinin de yüksek olduğunu keşfetmişlerdi. Literatürde ise, triklosanın vücutta antibiyotiğe karşı dirençli bakterilerin gelişmesine sebep olduğunu bulgulayan çalışmalar da mevcut.

Sonunda, birçok üretici triklosan'ı ürünlerinden çıkarma kararı aldı. Eğer sizlerde bu madde ile ilgili şüphelere ve korkuya sahipseniz, aldığınız ağız temizliği ürünlerinin ve diğer kişisel sağlık ürünlerinin satın almadan önce içeriğine baktığınızdan emin olun.

 
Referans : Johns Hopkins Children's Center. "Anitbacterials in Personal-Care Products Linked to Allergy Risk in Children." June 18, 2012. (July 15, 2015) http://www.hopkinschildrens.org/Antibacterials-in-Personal-Care-Products-Linked-to-Allergy-Risk-in-Children.aspx

Lang-Cornell, Susan. "Being Too Clean Harms Immune System." Futurity.org. Feb. 24, 2011. (Sep. 24, 2014)
 
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir