Post Author Avatar
Gürkan Akçay
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
En sevdiğiniz çikolatanın kalan son parçası elinizde ve ağzınıza doğru götürüyorsunuz dudaklarınızı araladınız, ağzınız lezzet beklentisiyle sulanmaya başlıyor. Ve... O çok sevdiğiniz çikolatanın son parçası dikkatsiz bir hareketinizden kaynaklı bütün lezzet beklentinizle birlikte parmaklarınızın arasından kayıyor ve yere düşüyor. Çikolatada somutlanan anlık zevkinize doğru bakıyorsunuz, fakat hala bozulmamış bir halde yerde duruyor. Tam bu sırada ne yaparsınız?

a.) 5 saniye kuralını uygularım ve çabucak onu yerden alır, üfler, tozunu temizler ve bir anlık kesintiye uğrayan lezzet beklentimi sürdürerek onu yemeye devam ederim.

b.) Yerden alır ve çöpe atarım, yeni bir çikolata satın alırım.

Eğer cevabınız b. seçeneğiyse, tebrik ederiz. Binlerce bakteriyle kaplanan bir şeyi yemekten kurtuldunuz. Fakat cevabınız a. seçeneğiyse, 5 saniye kuralının bir yalandan ibaret olduğunu öğrenmenizde fayda var.

Illinois Üniversitesi'nden Jilian Clarke, yere düşen bir yiyeceğe 5 saniyeden az bir sürede bakteri bulaşmayacağı düşüncesini çürüttü. Clarke E.coli bakterisiyle kapladığı yüzeye jelibon ve kurabiye attı. Jilian Clarke yalnızca bakterilerin yiyeceğe 5 saniye içerisinde bulaştığına değil aynı zamanda insan davranışları hakkında bazı ilginç gerçeklere de ulaştı. Yani kadınların erkeklere kıyasla yere düşürdükleri yiyeceği yemeye daha meyilli olduklarını saptadı. Öte yandan yere düşen tatlı yiyeceklerin, yere düşen sebzelere oranla daha fazla geri alınıp tüketildiğine ulaştı.

Öte yandan Clarke 'ın araştırması birçok açıdan cevapladığından daha çok soruyu ortaya çıkardı. Yiyeceğin düştüğü zemin tipinin bakteri transferine bir etkisi var mı? Yiyeceğin türünün bakteri bulaşmasına bir etkisi var mı? 5 saniye kuralı işe yaramıyorsa, 10 saniye kuralı daha mı kötüdür?

Bilimsel araştırmaların en güzel yanlarından birisi de yeni araştırmalara sebebiyet verecek yeni soruları ortaya çıkarmasıdır.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir