Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Çoklu sertleşim (MS - multipl skleroz) hastası olan 1,964 kişinin natalizumab tedavisi 4 haftadan 8 haftaya çıkarıldı ve hastaların tedaviden olumsuz etkilenmediği ve 8 haftalık tedavinin etkili olduğu açıklandı. Araştırmanın sonuçlarına göre herhangi bir ölümcül sonuç ortaya çıkmadı ya da ilerlemeli çok odaklı lökoensefalopati (PML) gözlemlenmedi.

New York Üniversitesi'nde yürütülen araştırmada; ilaç, hastalığı tedavi etme açısından hastalar arasında çok benzer verimlilik oranları ortaya çıkardı. Sonuçlar Washington'da Amerikan Nöroloji Akademisinin Yıllık Toplantısı'nda bu hafta içi sunuldu. Natalizumab multipl skleroz semptomlarını engelleyen, hastalığın ilerleyişini durduran bir monoklonal antibody protein ilaçtır.

Ne var ki, ilacı iki yıldan fazla kullanmak özellikle PML şeklinde kendini gösteren ölümcül sonuçların ortaya çıkma riskini artırıyor. PML, henüz tedavisi bilinmeyen bir beyin enfeksiyonu ve natalizumab tedavisi gören hastaların yüzde 1.3'ünde JC virüsü nedeniyle ortaya çıkan bir hastalık. Tedavi her dört haftada bir vücuda 300 miligram natalizumab verilerek yapılıyor.

Dozu artırıldığında ilacın etkisinde gerçekleşecek değişiklikler ile ilgili bilinmeyen hala çok şey var. Mevcut araştırmanın sonuçları gösteriyor ki; hastaların natalizumab ile tedavi edilmesi pek de değişken olmayan verimlilik oranlarında sonuç veriyor, hastalar tedavi sürecinde kalıyor ve PML gibi ölümcül sonuçları olan rahatsızlıklara ve infüzyonlara yakalanma riskleri azalıyor.

Amerika'da bulunan 10 ayrı MS merkezinden toplanan sonuçlar ile araştırmacılar standarda oranla artırılmış natalizumab dozlarının etkisini araştırdı. 1,078 hastanın standart dozları  886 miligrama çıkarılarak kullanım süreleri de 4 hafta 3 günden 8 hafta 5 güne yükseltildi.

Araştırmacılar, hastaların yüzde 65'inde gözlenebilir iyi sonuçlar görmedi. Ancak PML gibi hastalıklara da hiç sebebiyet vermediği kaydedildi. Standart dozlarda ise tedavi kesin sonuç vermediği gibi, PML gibi rahatsızlıklara da yol açıyordu. İki durum için de henüz net ve önemli farklar kaydedilmedi.

Sonuçlar cesaret verici görünüyor ancak artan dozlarda olası tüm olumsuz sonuçların tespit edilmesi için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

 
Referans : sciencedaily.com, Extending natalizumab up to 8 weeks shown safe and effective in patients with multiple sclerosis, report says, www.sciencedaily.com/releases/2015/04/150420144407.htm
 
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir