Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
LSD, sihirli mantar, meskalin gibi klasik psikedeliklerin (zihni açığa çıkaran),  beyin gelişiminde ve akıl sağlığında kalıcı iyileştirmeler sağladığı gösterildi. Alabama Üniversitesi, Birmingham Halk Sağlığı Okulu'ndan araştırmacılarının yönetimindeki ekip, bugüne kadar var olan çalışmaları geliştirerek , klasik psikedeliklerin intihar düşüncesi ve davranışına karşı koruyucu etkisi olup olmadığını araştırmak istedi.

Dünya'da her yıl yaklaşık 600.000 insan intihara teşebbüs ediyor ve bunların yine yaklaşık %90'ına akıl hastalığı teşhisi konuyor. 2008 ile 2012 arasında yapılan Sağlık ve Madde Kullanımı Ulusal Anketine katılan 190.000 katılımcıdan elde edilen verilere göre, ömürlerinde en az bir kere psikedelik madde kullanmış olanlarda , psikolojik sıkıntılarda azalma, intihar düşüncesinde, planlamasında ve girişiminde ciddi bir azalma gözlendi.

Akıl sağlığı tedavilerindeki gelişmelere rağmen, intihar oranlarında son 60 yıl içinde pek düşüş görülmemişti. Daha radikal ve ezber bozan etkili yöntemlerin keşfedilmesi gerekiyor. Bu çalışma ise daha sonraki ' psikedeliklerin bir hastalık olarak intihar riskine karşı etkileri ' çalışmaları için bir düzlem oluşturuyor.

Bu çalışmadan şimdilik öğrenilmesi gereken şey ise, klasik psikedeliklerin intiharı önlemekte, terapötik etkilerinin ileriki çalışmalarda  öncelikli bir yerinin olacağıdır.
Referans      :
P. S. Hendricks. Back to the future: A return to psychedelic treatment models for addiction. Journal of Psychopharmacology, 2014; 28 (11): 981 DOI:10.1177/0269881114550935

Üst  görsel: <https://www.psych.ox.ac.uk/news/the-other-side-of-the-magic-mushroom-debate>
 
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir