Post Author Avatar
İdris Kalp
Akdeniz Üniversitesi - Çevirmen
Almanya Bochum Üniversitesi bünyesinde yapılan bir çalışmaya göre, belirli bir tür beyin hücresi intihar eğilimi ile bağlantılı olabilir. Kendi canlarına kıyan insanlarda, insanın evrimi süresince yoğunluğu ciddi derecede artmış olan, büyük mil şeklindeki von Economo nöronlarından daha yoğun bir miktarda bulunuyor.

Araştırmada, von Economo hücrelerinin yoğun bir biçimde bulunduğu ön singulat korteks ve ön insula bölgelerinin de aralarında olduğu, psikolojik acılarla bağlantılı bir sinir ağına odaklanılarak, intihar eğiliminin beyindeki kökenleri analiz edildi. Bu hücreler dopamin, serotonin ve vazopresin gibi duyguları düzenlemeye yardımcı olan sinir taşıyıcıları (İng. neurotransmitter) için almaçlar (reseptörler) taşıyor. Bu hücreler, en yoğunu insanlarda olmak üzere, balinalar, filler ve maymunlar gibi sosyal hayvanlarda yüksek oranlarda bulunduğu için, bilim insanları utanç gibi karmaşık sosyal duygularla da özellikle ilgili olduklarını düşünüyorlar.

Ekip, intihardan dolayı hayatını kaybeden 9 hasta ile kalp krizi gibi doğal nedenlerden hayatını kaybeden 30 hastadaki von Economo nöronlarının yoğunluklarını karşılaştırdılar. Bütün deneklere, klinik olarak şizofreni veya bipolar bozukluk teşhisi konulmuştu. Araştırmacılar, hangi hastalığa sahip olduklarından bağımsız olarak, bu nöronların intihardan hayatını kaybedenlerde, diğerlerine göre daha yoğun olarak bulunduğunu tespit ettiler. Bochum Üniversitesi Hastanesi’nden evrimsel psikiyatrist ve sinirbilimci Martin Brüne ve çalışma arkadaşları, bulgularını PLoS ONE dergisinin web sayfasında yayımladılar.

Brüne’e göre, eğer von Economo hücreleri empati, suçluluk ve utanç gibi karmaşık duyguların işlenmesinde rol oynuyorsa, bunlardan fazla miktarda bulunması bazı durumlarda duygusal bozuklukları tetikliyor olabilir. Bu da intihara eğilim ile aralarındaki bağı açıklayabilir. Yüksek yoğunluktaki von Economo nöronlarının her zaman intihara neden olması gerekmediğini söyleyen Brüne, “İyi bir empati yeteneğine sahip olmak çoğu zaman kesinlikle avantajlıdır; fakat bazı özel koşullar altında zararlı etkileri de olabilir." diyor. Bu hücrelerin duygular ve bilinç üzerindeki etkilerine dair gelecekte yapılacak çalışmalar, intihar eğilimlerini belirleme yöntemlerine ışık tutabilir.

 
Kaynak: Scientific American, "Neurons Offer Clues to Suicide"
< http://www.scientificamerican.com/article/suicide-cells/ >

İlgili Makale: Neuroanatomical Correlates of Suicide in Psychosis: The Possible Role of von Economo Neurons. DOI: 10.1371/journal.pone.0020936
< http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371%2Fjournal.pone.0020936 >Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri"ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir