Post Author Avatar
Ozan Zaloğlu
S. Demirel Üniversitesi - Çevirmen
Beyin iltihabının erken tedavisi, şizofreniyi önleyebilir

Bu hastalık, bağışıklık tepkimizin bir yan etkisi olabilir.

Şizofreninin olası temel sebeplerini belirleyen epey araştırma bulunuyor, fakat bu hafta yayımlanan yeni bir çalışma, şizofreniye sahip (veya şizofreni geliştirme tehlikesi bulunan) insanların beyinlerindeki bağışıklık sistemi hücrelerinin faaliyet seviyesinin, hastalık işareti taşımayanlardan önemli miktarda daha yüksek olduğunu göstermesi bakımından bir ilk olma özelliğini taşıyor.

Bulgular, yeni araştırma yollarına işaret ederek bağışıklık hücrelerinin şizofreniye nasıl katkı yaptığını daha iyi anlamamızı sağlamanın yanında, beynin ihtihaplanmasının erken uyarı işaretlerine dayalı olarak günün birinde hastalığın ilerlemesini tamamen önleyebilecek tedavilere öncülük edebilir.

İngiltere'deki Klinik Bilimler Merkezi Tıbbi Araştırma Kurulu'nda (MRC) psikiyatrik görüntüleme heyeti başkanı Oliver Howes’in belirttiğine göre:

"Şizofreni muhtemel olarak tahrip edici bir bozukluktur ve bundan muzdarip olanlara yardım etmek ve en sonunda bunu engellemek için yeni tedavilere çok ihtiyacımız vardır. Bu çalışma, iltihaplanmanın şizofreni ve diğer psikoz bozukluklara yol açabileceğini öne sürmesi bakamından umut vaadediyor. Şimdi iltihap tedavilerinin bunları hedef alıp alamayacağını bulmaya odaklanıyoruz. Böylelikle yeni tedavilere kapı açabilir ve hatta hastalıkları tümden engelleyebiliriz."

Beyindeki mikrogli adı verilen bağışıklık hücreleri, beyindeki zararı onarma ve enfeksiyonlara karşı beyni savunma görevi görüyor; fakat araştırmacılar bunların faaliyetlerinin bir sonucunun şizofreninin ilerlemesini tetikliyor olabileceği varsayımında bulundular. Bu fikri test etmek için pozitif elektron yayım tomografisi (PET) taramaları kullanarak araştırmada kullanılan gönüllülerin mikrogli faaliyeti seviyelerini karşılaştırdılar.

Test edilenler arasında bazı hastalara daha önceden şizofreni tanısı konmuştu, bazıları hastalığı geliştirme tehlikesi altındaydı ve diğerleri hiç belirti göstermeyenlerdi. Araştırmacılar, beyindeki mikrogli faaliyeti seviyelerinin, hastalık teşhisi konanlarda şizofreni belirtilerinin şiddetine karşılık geldiğinin bulgularına ulaştılar.

Araştırmacılardan Peter Bloomfield’in belirttiğine göre:

"Bulgularımız özellikle heyecan verici çünkü bu hücrelerin, hastalığın başlangıcından önce mi yoksa sonra mı etkin hale geldikleri daha önce bilinmiyordu. Şimdi bu ilk bağlantıyı, hastalığın işleyişlerini gösterdik ve yeni ilaç tedavilerinin ortaya çıkmasını umut ediyoruz."

Hüküm vermek için henüz erken. Sonuçlar ümit verici olsa da, bu özel çalışmada kullanılan örnek miktarı küçük boyutta (sadece 56 katılımcı). Fakat bulgular aynı zamanda, iltihapların (bağışıklık tepki sistemimizin aşırı faaliyet olasılığı şeklinde) günümüzdeki bir sürü tıbbi sorunun merkezinde yattığını gösteren son bulgularla aynı sonuca varıyor.

MRC'de Sinirbilim ve Zihin Sağlığı Kurulu başkanı olan Hugh Perry’nin belirttiğine göre:

"Bu çalışma, beyindeki iltihaplanmanın Alzheimer, şizofreni ve depresyonun da içinde bulunduğu bir dizi bozukluğa katkı yapan etmenlerden biri olabileceğini söyleyen araştırmaların artan miktarına katkıda bulunuyor. Bu yeni bilgi ile hayat değiştirici tedavilerin umudu ortaya çıkıyor."

Bulgular The American Journal of Psychiatry dergisinde yayınlandı.
Kaynak:Science Alert, ''Early treatment for brain inflammation could prevent schizophrenia, study finds'' retrieved from http://www.sciencealert.com/early-treatment-for-brain-inflammation-could-prevent-schizophrenia-study-finds
 
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir