2014 IG Nobel Fizik Ödülü

2014 IG NOBEL FİZİK ÖDÜLÜ  : Muz Kabuğuna Basarak Düşmek 2014 Ig Nobel Ödülleri 18 Eylül’de sahiplerini buldu. Bu yıl 24.sü düzenlenen Ig Nobel Ödülleri Töreni Harvard University Sanders Theatre’da dü..
Görsel Telif:

2014 IG NOBEL FİZİK ÖDÜLÜ  : Muz Kabuğuna Basarak Düşmek

2014 Ig Nobel Ödülleri 18 Eylül’de sahiplerini buldu. Bu yıl 24.sü düzenlenen Ig Nobel Ödülleri Töreni Harvard

Kiyoshi Mabuchi çekilen bu fotoğrafta üzerinde "ölümcül silah" yazılı bir pankart ve elindeki muzla  çalışmasının öneminden bahsediyor. Hatta bunu bir şarkıyla da süsledi..

Kiyoshi Mabuchi çekilen bu fotoğrafta üzerinde “ölümcül silah” yazılı bir pankart ve elindeki muzla  çalışmasının öneminden bahsediyor. Hatta bunu bir şarkıyla da süsledi..

University Sanders Theatre’da düzenlendi. Online olarak canlı yayınlanan tören yine çok eğlenceli dakikalara sahne oldu. Bu yıl ödül olarak tüm ödül sahiplerine 10 Trilyon Zimbabwe Doları verildi.

Bu yıl düzenlenen 24. Ig Nobel Ödülleri’nde Fizik ödülü Japonya’ya gitti. Kiyoshi Mabuchi, Kensei Tanaka, Daichi Uchijima ve Rina Sakai’den oluşan Japon araştırma grubu, bir insan muz kabuğuna bastığında; muz kabuğu ve ayakkabı; muz kabuğu ve yer arasında oluşan sürtünmeyi ölçtüğü için bu sütü bozuk ödüle layık görüldü. Törene ekip adına Kiyoshi Mabuchi katıldı, saçma sapan bir muz şarkısıyla konuşmasına başladı, küçük bir kız zorla da olsa kendisini susturmayı başardı ve bir tepsi içinde sıvı vitaminle ödüllendirildi.

Orijinal makaledeki sonunda yazdığına göre, ortalama bir zemin ile muz kabuğunun altının arasındaki sürtünme katsayısı 0,07 olarak ölçülmüş. genel skala düşünüldüğünde bayağı düşük bir oran bu. Çoğunluk kayma etkisine polisakkarit foliküler jelin sebep olduğu düşünülüyor. Araştırmaya göre muz kabuğuna basıldığında ezilmesi bu jeli daha sıkışık ve kaygan bir hale getiriyor ve sürtünme katsayısını düşürüyor.

Orjinal makale için:https://www.jstage.jst.go.jp/article/trol/7/3/7_147/_pdf
Referans: “Frictional Coefficient under Banana Skin,” Kiyoshi Mabuchi, Kensei Tanaka, Daichi Uchijima and Rina Sakai, Tribology Online 7, no. 3, 2012, pp. 147-151.
Orjinal makale için: https://www.jstage.jst.go.jp/article/trol/7/3/7_147/_article
[su_spacer size=”20″]

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv