Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Buz sarkıtlarının görüntüsü ve morfolojisi ile ilgili son derece geniş çaplı bir çalışmada, bilim insanları sarkıtların neden katmanlar halinde dalgalı bir görüntüsü olduğunu keşfettiklerini düşündürüyorlar.

Sorumlu kim peki? Cevap aslında basit; sudaki impürite (kirlilikler).. Çalışma için, buz sarkıtları yapay olarak laboratuarda üretildi ve uzatıldı.. Bu işlem için saf su veya arıtılmış su kullanıldığı zaman dalga görüntüsünün oluşmadığı gözlemlendi..

Kullanılmış veya nisbeten tuzlu su kullanıldığında, dalgalı görüntü değişen aralıklarla da olsa gözlemlendi ve kaydedildi. Bu haliyle yayımlanan çalışma sanki bir Ig Nobel araştırması gibi görünse de aslında büyük bir önemi var. Çünkü sudaki kontaminasyon oranının suda nasıl bir çözelti ve yapı değişikliklerine sebep olduğunu gözlemlemek için kolay ve ucuz bir yol ortaya koyuyor.

Bilimciler buz sarkıtları hakkında topladıkları tüm datayı (görüntü, film ve hesaplamalar) bir araya getirdiler. Bu data buz sarkıtı atlası'nda online olarak toplandı ve diğer bilimcilerin kullanımına açıldı.

İsteğimiz ise bir sonraki kışa kadar bir daha hiç sarkıt görmemek. Artık yaz gelsin.. :)
Referans:    Sciencemag.org ,  Why do icicles have ripples? ,news.sciencemag.org/sifter/2015/03/why-do-icicles-have-ripples
Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri"ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir