Yapay Zekâlı Kişisel Robot Sonunda Piyasaya Çıkıyor!

Asistan, fotoğrafçı, kahya ve evinizin güvenlik görevlisi hepsi bir arada olabilir mi? Bu robotun üreticileri bunu başardıklarını iddia ediyorlar. Amerika’da bir şirket evde ve iş yerinde birçok..
Görsel Telif:

Asistan, fotoğrafçı, kahya ve evinizin güvenlik görevlisi hepsi bir arada olabilir mi? Bu robotun üreticileri bunu başardıklarını iddia ediyorlar.

Amerika’da bir şirket evde ve iş yerinde birçok işe yardımcı olabilecek kişisel robot ürettiğin duyurdu. Bu robot ışıkları açıp kapatmaktan, sizin adınıza buluşmaları ayarlamaya kadar birçok işi yapabiliyor.

Şimdiye kadar robot teknolojilerinde çok fazla ilerleme kaydedilmişti, fakat üretilen robotlar genelde oyuncak ve sanaisel olarak ikiye ayrılıyordu. İlk prototipi Las Vegas’da CES 2015’de görücüye çıkan ve açık arttırmada şimdiden 127 bin doları gören bu robot ise genel tüketicinin ihtiyaçlarını karşılamak için üretilmiş.

Kişisel Robot Teknolojisi

Bu yeni kişisel robot birçok özellikle donatılmış. Yüz tanıma özelliği sayesinde duygu durumunuzu tahmin edip ona göre tepkiler verebiliyor ayrıca evdeki nesneleri tanıyarak onları hareket ettirebiliyor ve eve gelen misafirleri karşılayıp onlara yiyecek içecek ikramında bulunabiliyor.

Gelişmiş yapay zeka sayesinde konuşmaları algılayıp istekleri yerine getirebilen robot aynı zamanda internet bağlantısı sayesinde haberler ve hava durumuyla ilgili de bilgiler verebiliyor. Daha önce Apple firmasının kullandığı Siri teknolojisine çok benzeyen bu sesli komut sistemi, Siri’den farklı olarak duygu durumunuzu da anlayabildiği için kelimelerin doğru anlamını algılayıp ona göre tepkiler veriyor. Örneğin sizinle beraber yaşamaya başladıktan sonra kişisel tercihlerinizi de öğrenen robot, siz ondan bir restorandan sipariş vermesini istediğinizde sizin yerinize seçimler yapıp siparişinizi verebiliyor.

Akıllı Robotun Üretimi

Robotun yazılımını geliştiren şirket ‘’derin öğrenme’’ adı verilen ve aynı insan beyninde olduğu gibi bilginin içerisindeki motifleri tanımlayıp hatırlanabilir şekilde kaydeden kolektif makine-öğrenme algoritmasını kullanıyor.

Şirket ayrıca robotta android yazılımı kullanarak, yazılımcıların kendi kişisel uygulamalarını robotla entegre edebilmelerini sağlıyor. Robotun geliştiricileri bu yolla bir üründen çok bir platform yaratmayı hedeflediklerini söylüyorlar.

Robotun üreticisi olan şirket Robotbase’in elinde şuan çalışan bir prototip bulunuyor ve yazının altındaki videoda da görebileceğiniz gibi robotun satışı için tanıtımlara bile başlamış durumda. Robotun fiyatı ise günümüzdeki teknoloji ürünleri düşünüldüğünde oldukça ”uygun”. Ön siparişleri şimdiden almaya başlayan şirket ilk ürünün ön siparişinde 1000 dolar fiyat belirlemiş. 2015 sonunda genel satışa çıkarılması planlanan robotun en son fiyatının ise 1500 ile 2000 dolar arasında olmasını planlıyorlar.

[su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=8pSkPgBrcTA” width=”800″]http://www.youtube.com/watch?v=wqExe69CEg8[/su_youtube]

 

Referans:

Kickstarter.com

Livescience.com

 

 

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv