Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Genel amaç için üretilen bir anlamda sıradan diyebileceğimiz robotların çok yönlü dahi olsalar birçok sınırları bulunuyor. Bu fiziksel ve teknolojik limitlerin birçoğu da verimi düşük uygulama alanları ve yüksek bütçeleri dolayısıyla ortaya çıkıyor. Bu nedenle de robotik teknolojisi, tüm boyutlardaki robotlar için, robotlara elverişli olabilecekleri tek bir görevi addederek bunu görevi yapmalarına odaklanıyor.

Yine de modüler robotlar, yani takılıp çıkarılabilir modül adı verilen değiştirilebilir parçalardan oluşan robotlar, işlevsel olarak daha esnek olabiliyor. Eğer bir parça bir şekilde arızalanır veya değiştirilmek istenirse, bu da kolayca yapılabiliyor. Robotun bileşenleri de istenildiği gibi yeniden ayarlanıp organize edilebilir hatta şimdi robotlar artık kendi kendilerini konfigüre edebilecekler.

Yeni araştırma ile, navige ettikleri ve içinde bulundukları çevreyi ve fiziksel şartları algılayarak bu konfigürasyonu robotların kendilerinin yapabilecekleri gösterildi.

Cornell University araştırmacılarının önderliğindeki araştırma ekibi, çevrelerini algılayarak karar verebilen ve otonom olarak belirli bir görevin gerçekleştirilmesi için farklı şekillere ve konfigüratif yapıya girebilen robot geliştirmeyi başardı. Bu başarı sayesinde, adapif, çok amaçlı robotlara bir adım daha yaklaşılmış oldu.

Bu araştırma, bilim insanlarına göre modüler robotların otonom yeniden yapılanma ve algılama yetilerine göre davranışlarını değiştirme yeteneği kazandığı ve bunun mümkün olabileceğini gösteren ilk araştırma.

Sonuçları ve araştırmanın detayları Science Robotics'te yayımlandı.

Mevcut araştırmadaki robotlar, tekerlekli küp şeklindeki modüllerden oluşuyor ve bu modüller birleşip yeniden ana mekanizmaya bağlanabiliyor. Bu sayede yeni yetenekler ve şekiller kazanan robotlar, modülleri arasında Wi-Fi ile merkezi bir sistemden iletişim kurulması ve magnetler ile bağlanıp birbirlerinden ayrılarak bu özeliklerini hayata geçiriyorlar.

Cornell University'den makine mühendisliği doçenti ve projenin lideri Hadas Kress-Gazit'e göre, diğer modüler robotlar kontrollü bir çevrede ve değişken olmayan şartlarda başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirken, bu yeni araştırmada geliştirilen robotlar tamamen otonom davranış biçimi gösterip değişiklik gösteren ve konfigürasyonunu değiştirebilen ilk robotlar olma özelliği gösteriyor.

Bu yetenek ile aşağıdaki videoda da görülebilen robotlar, amaçlarını, ne yapacaklarını ve nasıl bir formda olabileceklerine kendileri  karar verebiliyorlar.Çalışmanın fonu National Science Foundation tarafından sağlanmıştır.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir