Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Gökbilimciler, Lick Gözlemevi'nden yalnızca 54 ışık yılı uzaklıkta yeni bir yıldız sistemi keşfettiler. Bilimciler gezegenleri HD 7924 yıldızının çevresinde, yıldızın yer çekimsel etkisiyle yörüngesinde dolanırken tespit etti. Üç gezegen de yıldızın çevresinde Merkür'ün Güneş'e olan uzaklığından daha yakın bir yörüngede sırasıyla 5, 15 ve 24 günde dolaşıyorlar.

University of California'ya ait Lick Gözlemevi'ndeki Otomatize Gezegen Bulucusu (APF) gökbilimciler için araştırmayı son derece hızlandırıyor ve havanın açık olduğu her gün gezegenler gözlenebiliyor ve yörüngeleri kolaylıkla izlenebiliyor.

APF teleskobunun süper bilgisayara bağlı ve otomatize olması sayesinde bilimciler alet ile sürekli gözlem yapabiliyor ve kayıt alabiliyor. Tam zamanlı görüntüleme yapılabilmesi ise araştırmaları çok hızlandırıyor.

HD 7924'e en yakın yörüngede dönen gezegen The Keck Gözlemevi tarafından, 10 metrelik Keck I teleskop ile 2009 yılında keşfedilmişti. Benzer bir teleskop kombinasyonu ile de 2 süper gezegen de keşfedildi. APF ile gezegenlerin çok yakınında döndüğü yıldızın parlaklığı ve büyüklüğü de yaklaşık 5 yılda net olarak hesaplanabildi.

Kepler Uzay Teleskobu ile güneş sistemi dışı Samanyolu galaksisinde çokça bulunan binlerce gezegen keşfedildi. Bu gezegenlerin çoğu ise Süper-Dünya'lardan değildi. (Dünya'dan büyük ancak Neptün'den küçük gezegenler)

Bilimciler bu buluş ile yine bize çok yakın yıldız sistemleri bulmayı umuyorlar. Bu araştırmada bulunan üç gezegen ise ezber bozan cinsten. Kendilerini yıldızlarına yakınlaştıracak kadar büyük kütleye sahip üç gezegen olması son derece beklenmedik bir sistemi oluşturuyor.

Mevcut araştırma yöntemleri ile Güneş üzerindekine benzer yıldız lekelerinin gezegen gibi algılanmasına sebep olabileceği düşünülüyor. Yıllar süren ve tekrarlanan gözlemler ile bu lekeler gerçek gezegenlerden ayırt edilebiliyor.

HD 7924 üzerinde yapılan robotik gözlemleri süper-Dünya arayışları için bir başlangıç oluşturuyor. APF  ve benzer sistemler ile yapılacak gözlemler tamamlandığında Güneş benzeri gezegenlerin çevresinde dönen küçük gezegenlerin Dünya'dan 100 ışık yılı uzaklıkta ve bu aralıkta bulunacağı tahmin ediliyor.

Bulgular 29 Nisan'da Astrophysical Journal'de yayımlandı.

 
Referans : University of California Observatories, Astronomers Discover Three Super-Earths Orbiting Nearby Star, www.ucolick.org/news/hd7924.html


Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir