Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
İnsanlar da dahil olmak üzere tüm hayvanlar yaşamları içerisinde belirli kararları almak zorunda oldukları durumlarla karşılaşabilirler. Bunlardan bazıları seçeneklerden en az birinde risk taşıyan, birtakım risklerin almak zorunda kalındığı kararlar olabilir. Bu davranış biçimi açısından değerlendirildiğinde birçok insan 'büyük kumarbaz' sayılmaz: Çoğumuz davranışsal olarak elimizdeki bir parayı (paranın alt ve üst limitleri değişkenlik gösterse de) yüzde elli şansla iki katını kazanma uğruna riske atmayız.

Şimdi ise Avusturya'daki University of Vienna ve Wolf Science Centre (Kurt Bilim Merkezi) araştırmacıları, iş kumara veya riskli davranışlara geldiğinde köpeklerin de insanlara benzer bir ihtiyatlı ve temkinli bir yaklaşım geliştirdiklerini saptadı. Buna karşılık araştırmaya göre, kurtlarda durum tam tersi.

Avusturya, Ernstbrunn'daki Wolf Science Center araştırmacıları kumarbazlık veya başka bir deyişle kumar davranışı eğilimlerini test etmek ve karşılaştırmak için yedi kurt ve yedi köpek üzerinde bir çalışma gerçekleştirdi. Araştırmalarını frontiers in Psychology'de yayımlayan araştırmacılar tamamı köpekgillerden olan bu hayvanları bir masanın üzerinde duran ters çevrilmiş kaseler arasında seçim yapmak zorunda bıraktı. (Deney sırasında hayvanlar patileri veya ağızları ile dokunarak hangi kaseyi açmak istediklerini belirtmiş oluyordu.)

Elbette bu araştırmanın hayvanların eğitilmesi açısından bir ön hazırlığı gerçekleştirildi. Öncelikle deneyde kullanılacak tüm hayvanlara (bağımlı veya bağımsız ön yargı oluşmaması için) ilk kasede her zaman hayvanlar için yavan ve lezzetsiz bir yiyecek olacağı öğretildi. Hemen takip eden ikinci kasenin altında ise ya lezzetli bir parça et veya yenemez bir taş -yüzde 50 ihtimalle- bulunuyordu.

İlk kasede ne olduğunu bilen toplam 14 hayvan içinde kurtlar deneylerin yüzde 80'inde ikinci kaseyi, yani riskli seçeneği seçerken köpekler ise denemelerin yalnızca yüzde 58'inde riskli yolu tercih etti. Gözle görülür ve önemli derecedeki bu riskli kumar davranışının temelinde nasıl bir evrimsel neden ve psikolojik mekanizma yattığı ise araştırmacılar tarafından cevap aranan sorulardan biriydi.

Makalede de belirtildiği üzere köpekler, kurtlara göre daha temkinli davrandıkları bir doğayı 'yapay seçilim' yolu ile son 20 ila 30 bin yıl içinde evrimleştirdi. İnsanların hızlı ve seçici biçimde etkili olduğu bu yapay seçilim yolu ile evrilme sürecinde köpekler avlanma koşulundan, gezerek yiyeceğini arama ve insan atıklarını bulma koşullarına geçiş yaptı. Buna karşılık kurtlar avlanmaya devam etti ve riskli, tehlikeli yaşam biçimlerini sürdürdüler.

Tüm köpekgillerin yüzde 75 ila 80'ini oluşturduğu belirtilen serbest gezen ve avlanan köpekler ve kurtlar sahip oldukları riskli davranma ve kumar davranışları açısından diğer besin kaynakları belirsiz türlerin de daha önceki araştırmalarda belirtildiği üzre sahip olduğu kumarbazlık davranışları ile tutarlılık ve benzerlik gösteriyor.
Makale Referans : Sarah Marshall-Pescini, Ingo Besserdici, Corinna Kratz and Friederike Range; Exploring Differences in Dogs’ and Wolves’ Preference for Risk in a Foraging Task, 23 Ağustos 2016, Frontiers in Psychology; journal.frontiersin.org/article/10.3389/fpsyg.2016.01241/full, http://dx.doi.org/10.3389/fpsyg.2016.01241
 
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir