Post Author Avatar
Yusuf Cem Durakcan
Boğaziçi Üniversitesi - Çevirmen/Yazar

Klon koyun Dolly’deki tekniğin aynısı kullanılarak klonlanan, dünyanın ilk klon maymunları Zhong Zhong ve Hua Hua ile tanışın.

Çalışmadaki uzun kuyruklu dişi makaklar, teknik olarak bir kilometre taşı konumunda. Bu maymunlar, özelleştirilebilir ve genetik olarak tek tip maymun popülasyonlarının oluşturulmasını sağlayarak Parkinson, Alzheimer ya da kanser gibi hastalıkların tedavi süreçlerinin hızlandırılması çalışmalarında fayda sağlayabilir. Ancak, bu gelişme ile insan klonlamanın her zamankinden daha yakın olduğu korkularının artacağı aşikar.

Genetiği tamamen aynı maymunlar üzerinde çalışma yapmak, insanlardaki hastalıklarla ilişkili olabilecek genler üzerinde ufak tefek değişiklikler yapılmasını, bu değişikliklerin ne gibi sonuçları doğurduğunun gözlemlenmesini ve sonuçlarını diğer maymun ile karşılaştırılmasını mümkün kılıyor. Bu, hastalıklardaki bozulan genlerin ve süreçlerin belirlenmesini hızlandırıyor ve bu bozuklukların düzeltilmesi için izlenecek yolların bulunmasını kolaylaştırıyor.

Domuz, kedi, köpek, sıçan ve sığır dahil olmak üzere Dolly'den bu güne 23 tür memeli hayvan klonlanmış olmasına rağmen, şimdiye kadar maymunların bu tekniğe dirençli oldukları düşünülüyordu.

2000 yılında, bilim insanları maymunları ilk kez klonlamayı başardı. Ancak, döllenmeden sonra embriyonun ayrılması yoluyla klonlama gerçekleştirilmişti. Yalnızca maksimum dört özdeş hayvan oluşturmak için kullanılabilecek yöntemle, aslında bilim insanları sadece genetik olarak aynı olan ikiz üretiyorlardı.

Görsel Telif: Qiang Sun ve Mu-ming Poo, Chinese Academy of Sciences

Şimdi ise, Şanghay'daki Çin Bilimler Akademisi Sinir Bilimi Enstitüsü'nden Qiang Sun ve çalışma grubu, Dolly’nin üretilmesinde kullanılan teknik üzerinde ufak değişiklikler yaparak teoride sınırsız sayıda klon oluşturulmasını sağlayacak bir yöntem geliştirdi.

Somatik hücre çekirdek transferi olarak adlandırılan yöntem, bir donör yumurta hücresinden çekirdeğin çıkarılmasını ve başka bir hayvanın çıkartılmış çekirdeğinin yerine bunun yerleştirilmesini içerir. Elektrik akımı ile yumurtanın döllediğini sanması ve erken embriyonun oluşmaya başlaması sağlanır. Eğer çekirdeği değiştirilmiş ve elektrik verilmiş yumurta hücresi taşıyıcı bir annenin rahmine yerleştirilirse, büyüyecek hayvan, çekirdeği bağışlayan hayvanın kopyasıdır. Maymunlarda bunu başarabilmek için yapılan daha önceki girişimlerde, blastula olarak adlandırılan embriyonik bir safhanın ötesine geçilememişti.

Görsel Telif: Qiang Sun ve Mu-ming Poo, Chinese Academy of Sciences

Qiang Sun ve çalışma grubu ise, klonlanmış embriyoların taşıyıcı içine yerleştirilmesinden önce büyümesine yardımcı olan besin maddeleri çorbasına ve büyüme faktörlerine iki yeni bileşen ekleyerek bu safhayı geçmeyi başardı. Bileşenler - haberci RNA ve trichostatin A olarak adlandırılan bir bileşik - embriyo gelişimin çeşitli aşamalarında hayati olan en az 2000 geni uyandırdı ve embriyo gelişiminin devam etmesini sağladı. Ayrıca, yetişkinlerden ziyade cenin durumundaki makaklardan alınan hücrelerin kullanılmasının, klonlamayı kolaylaştırdığı keşfedildi.

Zhong Zhong ve Hua Hua, kürtaj yapılmış dişi ceninden elde edilen ve normal şartlarda görevi bağ dokusunu oluşturmak olan hücreler kullanılarak üretildi. Bu klonlama işleminde, toplamda 21 taşıyıcıya 79 embriyo nakledildi. Bu iki maymun, altı gebelikten canlı olarak doğan tek çiftti. Dolly klonlanırken ise 277 embriyo nakli gerçekleştirilmişti.

Görsel Telif: Qiang Sun ve Mu-ming Poo, Chinese Academy of Sciences

İnsan Klonlar

Yetişkin makaklardan alınan hücreler aynı teknik ile klonlama işleminde kullanıldığında iki canlı hayvan üretilmiş olsa da, birisi doğumdan hemen sonra öldü ve birinde de anormal vücut gelişimi vardı. 2014 yılında ilk kez insan yetişkin cilt hücrelerini klonlayan bilim insanı Robert Lanza’ya göre; birçok hücre tipi için, yetişkin hücrelerin yeniden programlanması cenin hücrelerine göre çok daha zor. Bu genetik engel, insanların klonlanabileceğine dair oluşan korkuların bir miktar dinmesini sağlayabilir.

Dolly’den önce, insan klonladığını iddia eden firmalar kurulmuştu. Ancak, daha sonra bütün bu firmaların aldatmacadan ibaret olduğu ortaya çıktı. Ayrıca, İngiltere’nin de dahil olduğu birçok ülkede, insan klonlamak yasadışıdır.

Makakları klonlayan Çinli araştırmacıların da bu klonlamadaki amacı insan klonlamaya bir adım daha yaklaşmak değil, araştırmalarda kullanılabilecek daha verimli hayvan modelleri oluşturabilmek. Bu konsept, özellikle de farelerde Alzheimer ve Parkinson gibi kompleks hastalıkları taklit etmenin zorluğu düşünüldüğünde bir avantaj sağlayabilecek gibi görünüyor. Farelerde Alzheimer benzeri semptomları tedavi eden tüm yöntemler, insanlarda denendiğinde başarısız oldu. Tekrarlanan başarısızlığın olası bir nedeni de Alzheimer fare modelinin hastalığın insan versiyonuna yeterince yakın bir kopya olmaması olabilir.

Tabii ki, primatların böylesi bir çalışmada kullanılmasının etik açıdan değerlendirilmesi ve farklı görüşlerin savunulması mümkün. Ancak, genetik olarak aynı olan makak maymunlarının, hastalıklara tedavi geliştirmede fayda sağlayabileceği de aşikar.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (1)
  • User Avatar
    Serkan Sağlam neredeyse 4 yıl önce önce
    Özdeş ikizler projesini ne zaman duysam aklıma Huxley'in Cesur Yeni Dünya kitabı gelir. Bir bakıma güzel ve etkileyici bir gelişme gözüyle bakarken bir taraftan ürperiyorum. 😄

Bunlar da İlginizi Çekebilir