Post Author Avatar
Yusuf Cem Durakcan
Boğaziçi Üniversitesi - Çevirmen/Yazar
Sosyal bilimciler, fiziksel olarak dezavantajı olan okullarda okuyan öğrencilerin iyi korunmuş okullardaki öğrencilere kıyasla daha fazla dersi kaçırdığını ve daha düşük sınav sonuçları aldıklarını yıllardır biliyorlardı. Fakat bu durumun tam olarak neden kaynaklandığı belirlenememişti.

Cornell University’den çevresel psikolog Lorraine Maxwell, bu durumun sebebini bulmuş olabilir.

Maxwell yaptığı çalışma kapsamında, Amerika New York’da bulunan 230’dan fazla devlet okulunu inceledi. Environmental Psychology dergisinde yayımlanan araştırmanın bulgularına göre; bütün devlet okullarında aslında benzer sorunlar vardı. Tuvaletleri akıyordu, kantinleri kokuyordu, mobilyaları kırıktı ve sınıf koşulları oldukça yetersizdi. Maxwell’e göre; bütün bu etkenlerin öğrencilerde yarattığı olumsuz duygular, fazla devamsızlık yapmalarına sebep oluyor. Tabii ki fazla devamsızlık yapan öğrencilerin sınav sonuçları ve akademik başarıları düşüyor.

Maxwell’e göre; iyi durumlardaki ve öğrencileri bir nevi okula gelmeye teşvik eden okul binaları, öğrencilerin kendileriyle ilgilenildiği ve okulda pozitif bir ortam olduğu hissiyatı uyandırıp öğrencilerin okula daha fazla gelmesine sebep oluyor.

Maxwell’in bulgularına göre, fiziksel koşulları kötü olan okullar ve bunun sonucunda ortaya çıkan olumsuz okul iklimi algısı, kötü akademik performansın %70’inden sorumlu. Maxwell ayrıca öğrencilerin sosyo-ekonomik durumlarını ve etnik kimliklerini de inceledi. Fakat her ne kadar bu durumların öğrencilerin başarısızlığına etkisi olsa da, en büyük katkıyı okulun fiziksel koşulları yapıyor.

Maxwell, kamu binaları arasında da karşılaştırma yapıyor. Örneğin bir devlet dairesini düşündüğünüzde, orada çalışan insanların ve oraya işleri için gelecek vatandaşların kendilerini ve devleti önemli görmeleri için bu binalar oldukça bakımlıdır. Tuvaletleri taşmış, mobilyaları kırık bir başbakanlık ofisi, dünyanın belki de hiçbir yerinde yoktur. Fakat işler eğitim gördüğümüz binalara gelince biraz değişiyor. Nasıl ki bakımlı binalar insanların kendilerini özel ve değerli hissetmelerini sağlıyorsa, aynı şekilde bakımsız ve kötü durumdaki okul binaları da öğrencilerin kendilerini değersiz hissetmelerini sağlıyor. Bu durum hem okula devam konusunda öğrencilerin sıkıntı yaşamalarını hem de sınav başarılarını etkiliyor. Maxwell’e göre; özellikle sosyo-ekonomik durumları görece kötü olan semtlerdeki okulların binalarına dikkat etmek gerekiyor. Çünkü bu okulların kötü yapıları ile öğrencilerin sosyo-ekonomik arka planları birleştirilince, başarısızlık kaçınılmaz oluyor.
İlgili Makale: Lorraine E. Maxwell. School building condition, social climate, student attendance and academic achievement: A mediation model. Journal of Environmental Psychology, 2016; 46: 206 DOI: 10.1016/j.jenvp.2016.04.009

Kaynak: Susan Kelley, Study unlocks why decrepit schools mean poor test scores, Cornell University, Retrieved from http://news.cornell.edu/stories/2016/07/study-unlocks-why-decrepit-schools-mean-poor-test-scores

Kapak Fotoğrafı: Davut Aydın-Van da bir köy okulu
 
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir