Post Author Avatar
Gürkan Akçay
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
On yıllardır, sinirli anne-babalar ve öğretmenler DEHB ( Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu - en. ADHD) olan ve yerinde duramayan çocuklara "Otur ve konsantre ol !" diye bağırıyorlardı.

Fakat University of Central Florida 'da yapılan yeni bir araştırma; eğer DEHB'ye sahip çocukların öğrenmesini istiyorsanız, onlara kıpır kıpır olmaları için izin vermeniz gerektiği sonucuna ulaştı. Journal of Abnormal Child Psychology 'de yayımlanan bu yeni çalışmaya göre; ayak ile ritim tutma, bacak savurma ve sırayla birlikte kayma gibi hareketleri gösteren Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğuna sahip çocuklarda bu davranışlar; bilgiyi hatırlamaları ve kompleks bilişsel görevleri ortaya çıkarmaları için hayati önemdedir.

DEHB-bilimfilicomAraştırma bulguları; uzun zamandır hüküm süren ve DEHB'li çocuklara yardım ettiği düşünülen yöntemlerin yanlış yönlendirme yapmış olabileceğini gösteriyor.


University of Central Florida'da Çocuk Öğrenme Kiliniği'nin başı ve makalenin yazarlarından Mark Rapport:


"Tipik müdahaleler hiperaktiviteyi azaltmayı hedefliyordu. Fakat yapmamız gereken, bugüne kadar DEHB'li çocuklar için yaptığımız şeylerin büyük çoğunluğunun zıttıdır. Bu demek değil ki; bırakın odada/sınıfta koşsunlar, fakat hareketlerine olanak tanımalısınız böylelikle çocuklar, bilişsel aktiviteler için gerekli olan dikkatlilik seviyelerini koruyabilirler" diyor.


Araştırma, ebeveyn ve öğretmenlerin DEHB'li çocuklarla nasıl uğraşmaları gerektiğine dair, özellikle de çocukların standart testlerdeki performanslarını artırmaya ağırlık veren büyük çıkarımlara sahip. Çalışma DEHB sahibi öğrencilerin büyük çoğunluğunun sınıf içi çalışmalarda, yapılan testlerde ve ödevlerde, örneğin aktivite topları ya da egzersiz bisikleti üzerinde oturduklarında daha iyi bir performans sergilediklerini ileri sürüyor.

UCF kliniğindeki çalışma; 8-12 yaş aralığındaki 29'u DEHB tanısı konulmuş ve kalan 23'ü ise klinik bir rahatsızlık göstermeyen normal gelişime sahip 52 çocuk üzerinde yapıldı.

Her çocuktan; öğrenme, ilişkilendirme ve kavrama gibi karmaşık bilişsel görevleri yerine getirmede gerekli olan bilginin idare ve bilginin geçici olarak depolandığı yer olan işler belleği (working memory) ölçmek için bir dizi standart görevi tamamlamaları istendi.

Çocuklara bilgisayar ekranında anlık beliren bir dizi karışık sayılar ve bir harf gösterildi. Sonrasında çocuklardan harfi takip eden karışık sayıları sıraya dizmeleri istendi. Yüksek hızlı bir kamera çocukları kayda aldı ve gözlemciler çocukların her hareketini kaydetti ve  görevdeki ilgilerini/dikkatlerini ölçtü.

Rapport önceki araştırmasında; hiperaktif çocuklara özgü aşırı hareketliliğin, yalnızca çocukların beynin yönetsel işlevlerini özellikle de işler hafızayı kullanmaları gerektiğinde göründüğünü ortaya koymuştu.

Bu yeni araştırma; hareketin bir amaç içerdiğini kanıtlayarak ileriye doğru büyük bir adım atıyor.

Rapport;

"Bulduğumuz şey; çocukların hareketleri çoğaldığında, büyük çoğunluğu daha başarılı bir performans sergiliyorlar. DEHB'li çocuklar uyanık (odaklanmış/dikkati toplanmış bir halde) kalmaları için hareket etmek zorundadırlar" diyor.

Öte yandan, çalışmadaki DEHB sahibi olmayan çocukların da bilişsel görevleri yerine getirirken daha fazla hareket ettikleri görüldü. Fakat bu durum ters tepti, çünkü bu çocuklar testlerde daha kötü bir performans sergilediler.
Araştırma Referansı: Dustin E. Sarver, Mark D. Rapport, Michael J. Kofler, Joseph S. Raiker, Lauren M. Friedman. Hyperactivity in Attention-Deficit/Hyperactivity Disorder (ADHD): Impairing Deficit or Compensatory Behavior? Journal of Abnormal Child Psychology, 2015; DOI: 10.1007/s10802-015-0011-1
Kaynak: University of Central Florida, "Kids with ADHD Must Squirm to Learn, UCF Study Says", http://today.ucf.edu/kids-with-adhd-must-squirm-to-learn/
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir