California Üniversitesi San Diego Tıp Okulu araştırmacıları tarafından yapılan yeni bir araştırma obez çocukların beyinlerinin şeker tadına diğer çocuklardan daha farklı tepki verdiğini gösteriyor. International Journal of Obesity dergisinde yayımlanan bu çalışma, şekere karşı aşırı duyarlılık ile aşırı şeker tüketimi arasında nedensel bir ilişki öne sürmüyor; ancak sayıları gittikçe artan obez çocukların bu besine karşı psikolojik bir ödülmüşçesine aşırı bir tepki verdiği fikrini destekliyor.
Besin ile motive olma ve onu tükettiğinde kendini iyi hissetmeyi içeren bu abartılmış "besin ödülü" hissiyatı bazı çocukların beyinlerinde canlarının daha çok şeker çekmesine neden olan bazı beyin devrelerinin olabileceği anlamına gelmekte. Diğer bir deyişle, obez çocukların beyinleri normal kilolu çocuklara göre şekere karşı artırılmış bir tepki göstermekte.

Bu çalışmanın en kayda değer ve klinik olarak yüksek öneme sahip kısmı ise 8 yaş kadar küçük çocukların beyinlerindeki farklılıkların tespit edilebiliyor olması.

Çalışmada, 8 ila 12 yaşları arasındaki 23 çocuğun beyinleri çay kaşığının 1/5'i miktardaki şekerli su içtikleri sırada taranarak incelendi. Çocuklardan gözleri kapalı bir şekilde bu şekerli (sükroz) suyu ağızlarında dolaştırarak tadına odaklanmaları istendi.

Vücut-kütle indeksine göre çocukların 10’u obez 13’ü sağlıklı bir kiloya sahipti ve hepsi de araştırma öncesinde, sonuçları yanıltabilecek bütün parametreleri üzerinde teste tabi tutuldu. Örneğin, çocukların hepsi de sağlak ve psikiyatrik problem yaşamamış olanlardan seçildi. Ayrıca hepsinin sükroz tadını sevdiği kaydedildi.

Beyin görüntüleri gösterdi ki, tüm obez çocuklar insular korteks ve amigdala bölgeleride aşırı aktiviteye sahipler. Bu bölgeler, algılama, tercih, duygu, farkındalık,motivasyon, ödül ve tad almayla ilgili bölgeleridir.

Obez çocuklar, beynin üçüncü bir bölgesi olan ‘ striyatum ’ bölgesinde artan hiçbir nöron aktivitesi göstermediler. Striyatum aynı zamanda ödül-cevap mekanizmasının devrelerinin bulunduğu ve diğer aktivitelerinin yetişkinlerde obeziteyle ilgili olduğu bilinen bir bölgedir.

Yine de, striatum ergenliğe kadar tamamen gelişmiş değildir. Çalışmanın önemli kısımlarından birisi de beyin taramalarının, ergenlik öncesi ödül devrelerini dökümanlar halinde ortaya koyması oldu.

Bu çalışmaya bağlı olarak yemeğe karşı ödül mekanizmasının aşırı duyarlılık göstermesinin engellenmesi ve buna dayanarak da çocuklarda obezitenin önüne geçilmesi mümkün olacaktır. Çünkü çalışmaya göre, obez çocuklar yüzde 80 ila 90 ihtimalle obez yetişkinlere dönüşüyorlar. Amerika’daki çocukların 3`te 1`i obez ya da fazla kilolu.

Referans:

K Boutelle, C E Wierenga, A Bischoff-Grethe, A J Melrose, E Grenesko-Stevens, M P Paulus, W H Kaye. Increased brain response to appetitive tastes in the insula and amygdala in obese compared to healthy weight children when sated. International Journal of Obesity, 2014; DOI: 10.1038/ijo.2014.206
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir