Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
National Institute for Health Research (NIHR) tarafından desteklenen bir çalışmada 278,982 katılımcının 2004 - 2014 arasında tutulan elektronik sağlık kayıtlarından kiloları takip edildi.  araştırmada incelenen veriler yalnızca vücut ağırlıklarının yüzde 5'ini kaybetmiş veya eski ağırlıklarına dönmüş insanlara aitken, bariyatrik cerrahi müdahalesi görenler araştırmanın dışında tutuldu.  Her bir hasta için de en az 3 adet BMI (vücut kütle endeksi) kaydı, kilo değişimlerini doğru tahmin edebilmek üzere, alınarak incelendi.

Yıl içinde obez hastaları içinden erkeklerden yalnızca 12'de 1, kadınlarda ise 10'da 1'i kilolarının yüzde 5'ini vermeyi başarabiliyor. Yüzde beşlik kilo kaybını başarabilen insanların da %53'ü kaybettikleri kilolarını 2 yıl içinde geri alırken %78'i de 5 yıl içinde geri aldı. (%78'lik kesimin içinde 2, 3, 4, 5 yıl içinde alan kesimin tamamı bulunmakta.)

Yalnızca vücut kütle indeksi (BMI) 30-35 arasında olan 1,283 erkek ve 2.245 kadın normal vücut ağırlığına ulaşmayı başarabildi. Orantısal olarak baktığımızda tüm kitle içinde bu oran erkeklerde 210'da 1, kadınlarda 124'te 1 olarak hesaplandı. Bu oranlar, 40 ve üzeri BMI'ya sahip olan insanlar arasında normal kilolarına dönebilen obezler göz önüne alındığında erkeklerde 1290'da 1, kadınlarda ise 677'de 1 olarak hesaplandı.

Kilo döngüsü denilen, vücut ağırlığındaki hem artış hem de azalmalar şeklinde gerçekleşen döngü ise, verileri alınan insanların toplamda üçte birinden fazlasında gözlemlendi. Araştırmanın sonucu ise şu ; ' Mevcut obezite tedavileri, obezite hastalarının çoğunda sürdürülebilir ve kalıcı kilo kaybını sağlayamıyor.'

Araştırmanın baş yazarı ve King's College London'da görev yapan Dr. Alison Fildes : ' Vücut ağırlığınızın yüzde 5 ila 10'unu vermiş olmak, çok ciddi sağlık faydaları sağlamakla birlikte ve kilo verme hedefi olarak alınmalıdır. Araştırmadaki bulgular ise, obez bir insan için çok küçük miktarda kiloların bile verilmesinin ve geri alınmamasının ne kadar zor olduğunu gösteriyor." açıklamasında bulundu.

Bir yetişkin obez olduğunda, eski sağlıklı vücut ağırlığına geri dönmesi son derece küçük bir ihtimaldir. Bu sorunla baş edebilecek yeni yaklaşımların geliştirilmesi gerekiyor.

Obezite tedavileri; bu bağlamda ; fazla kilo alımını engellemek, obez hastalarının daha fazla kilo almasını engellemek ve kilo vermeyi başarabilenlerin geri almamalarını sağlamaya odaklanmalıdır. Daha da önemlisi, her şeyden önce kilo almamayı sağlamak bir öncelik olmalı.

Araştırmanın yazarlarından Profesör Martin Gulliford konu ile ilgili : " Obeziteyi yenmek üzere mevcut stratejiler kaloriyi kesmek ve fiziksel aktiviteyi artırmak şeklinde düzenleniyor ve ne yazık ki birçok obez hastasının kilolarını yenmesine veya verdikten sonra bu kilo kaybını korumasına yardımcı olamıyor. Mevcut obezite salgınını önlemek için en iyi fırsat, popülasyon içinde obeziteyi engellemeye yarayacak ve geniş kitlelere ulaşacak halk sağlığı poliçeleri düzenlemek olacaktır." açıklamasında bulundu.

 
Referans : Alison Fildes, Judith Charlton, Caroline Rudisill, Peter Littlejohns, A. Toby Prevost, Martin C. Gulliford. Probability of an Obese Person Attaining Normal Body Weight: Cohort Study Using Electronic Health Records. American Journal of Public Health, 2015; e1 DOI: 10.2105/AJPH.2015.302773
 
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir