Post Author Avatar
Ozan Zaloğlu
S. Demirel Üniversitesi - Çevirmen
Belki de, artık insanlar ayak sallamalarınızdan rahatsız olduğunda bir açıklamanız olabilir!

Eğer son beş yıl boyunca bir mağarada yaşadıysanız, sizin için bazı kötü haberlerimiz var: günün büyük bölümünü oturarak geçirmenin, sağlık açısından ciddi zararları olabilir. Üstelik ömür kısaltan bu zararlar, bilimsel olarak da doğrulanmış zararlardır. Fakat, sizin için iyi bir haberimiz de var. İngiltere'de 12.000'den fazla kadın üzerinde yapılan yeni bir çalışmaya göre koltuklarımızda kıpır kıpır olarak belki de bu zararları azaltabiliriz.

Araştırma, yaşları 37 ile 78 arasında değişen kadınları 12 yıllık bir süre boyunca izledi ve beslenme düzenleri, egzersiz şekilleri, sağlıkları ve birden 10'a kadar olan bir ölçekte ne kadar yerinde duramadıkları üzerinde bilgi topladı. Araştırmanın sonuçlarına göre günde 7 saat veya daha fazla oturan kadınlar çalışma süresince ölmeye, daha hareketli yaşıtlarından yüzde 30 daha yatkın.

Çalışma sadece, kadınların oturdukları zaman yerinde duramama miktarlarını kendilerinin değerlendirmesine dayalı, bu yüzden elbette inandırıcı gelmemiş de olabilir, çünkü çoğu insanın güç bela hareket ederken kendilerini yerinde duramayan insanlar olarak sınıflandırmaları ve bunun tam tersi mümkün. Fakat bu çalışma kendi türünde ilk olma özelliğini taşıyor ve sonuçlar, yerinde duramama ile oturmanın zararı arasındaki bağlantı üzerinde ileri araştırmaları teşvik edecek kadar ilginç.

Araştırmaya öncülük eden Leeds Üniversitesi'nden Janet Cade'in belirttiğine göre: "Bu konu üzerine yeni yapılacak araştırmalara ihtiyaç olsa da bulgular, eğer böyle basit hareketler sağlımız için faydalıysa, yerinde duramama, kabalık veya yoğunlaşma eksikliği gibi olumsuz çağrışımların devam edip etmemesi gerektiği hakkında soru işaretleri oluşturuyor."

Aslında, gün boyunca bize daha çok gezinmemizi söyleyen bu gibi çalışmalara ihtiyaç duymamalıydık. Fakat gerçek şu ki çoğumuz günde en az 8 saat masa başı işlerde çalışıyoruz. Ardından gidip akşam yemeğimizi otururken yiyoruz ve genelde gecenin geri kalanını TV karşısında oturarak geçiriyoruz. Tabii ki, bu düzeni bir saat uzunluğunda bir egzersizle  değiştirebiliriz, fakat yapılan araştırma bunun da tüm bu oturma süresini etkisiz hale getirmek için yeterli olmadığını gösteriyor.

Çalışma ayrıca önerilen fiziksel etkinlik seviyelerini karşılayan ve bir gecede 8 uyuyan kadınların bile hâlâ bir günde 15 saate kadar oturabildiğini gösteriyor.

Şimdiye kadar, oturmanın etkilerini hafifletmeye yardımcı olduğu gösterilen tek şey ister ayakta durmak, gerinmek olsun, ister kısa bir yürüyüşe çıkmak olsun, düzenli molalar vermek. Fakat bu araştırma, kıpırdanmanın sağlımız için bir fark yaratacak kadar yeterli bir mola olabildiğini ileri sürmesi bakımından bir ilk.

Araştırma American Journal of Preventive Medicine dergisinde yayınlandı ve şimdi de kıpır kıpır olmak ve sağlık arasındaki ilişkinin üzerine yapılacak yeni çalışmaları bekliyoruz.
Kaynak: Fiona Macdonald, Fidgeting might help counteract the damage of sitting down all day, ScienceAlert Retrieved from http://www.sciencealert.com/fidgeting-might-help-counteract-the-damage-of-sitting-down-all-day


Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir