Post Author Avatar
Yusuf Cem Durakcan
Boğaziçi Üniversitesi - Çevirmen/Yazar
‘’Kan ağlamak’’ deyimine genellikle şiirlerde ve hüzünlü hikayelerde, kan ağlamanın fiile dönüşen haline ise muhtemelen vampir ya da yaratık karakterlerinin olduğu filmlerde ve dizilerde rastlamışsınızdır. Peki; kan ağlamak deyiminin Türk Dil Kurumu’nda belirtilen, büyük bir üzüntü içerisinde olmak, anlamının dışında gözlerinden kanlar akması şeklinde yaşanabilmesi mümkün mü?

Evet!

Kanlı gözyaşı dökülen birçok belgelenmiş durum bulunmaktadır. Kanlı gözyaşı, haemolacria’nın başlıca belirtisidir. Ayrıca, oldukça nadir olmasına karşın, tıbbi literatürde kaydedilmiş birkaç durum da bulunmaktadır. (En yakın tarih olarak 2015 yılında, Antioch Tennessee’den, çok güçlü baş ağrısı çeken bir erkeğin kanlı gözyaşı döktüğü kayıt altına alınmış- fakat, burada önemli bir detay, bu hastanın aynı zamandan ağzından ve burnundan da kan geldiği ve bu senaryo karşısında doktorların oldukça şaşırdığı da belirtiliyor. )

Bilim insanları hâlâ kendiliğinden gelişen ve insanın gözyaşının tamamen kandan oluşmasına neden olan bir tür hastalık olan haemolacria’nın sebebini tam olarak belirlemek için araştırmalara devam etseler de, şimdiye kadar yapılan çalışmalar birtakım ip uçları sunuyor. 1991 yılında yapılan bir çalışma haemolacria’nın kadın doğurganlığıyla bağlantılı olduğunu öne sürüyor. Yapılan bu araştırmada incelenen 125 sağlıklı birey içerisinde, adet gören kadınların %18’inin, erkeklerin %8’inin ve hamile kadınların %7’sinin gözyaşlarında kan tespit edildiği, menopozal sonrası kadınların ise hiçbirinin göz yaşında kan tespit edilmediği belirtiliyor. Bu bulgular, araştırmacılara haemolacria’nın doğurgan kadınlarda hormonlar tarafından tetiklendiğinin işaretlerini veriyor. Fakat, popülasyonun geri kalanında bu duruma enfeksiyon ya da yaralanma gibi durumların sebep olabileceği düşünülüyor.

Bacterial conjunctivitis olarak adlandırılan ve görece olarak iyi huylu denebilecek göz enfeksiyonu da kanlı gözyaşına sebep olabiliyor. Fakat, belirtiler enfeksiyon tedavi edildikten sonra ortadan kalkıyor. Kanlı gözyaşına, daha ciddi bir durumda ise, gözyaşı tahliye kanalının yanı sıra gözyaşı salgılanan bezin de içerisinde bulunduğu gözyaşı sistemindeki tümörler de sebep olabiliyor.

Yani, kanlı gözyaşı mecaz anlamının dışında yalnızca korku filmlerinde değil aslında birebir hayatın içerisinde yer alıyor.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir