Post Author Avatar
Gürkan Akçay
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Aynaya bakan hiç kimse gözlerinin altında torbalar görmekten hoşlanmaz, fakat 20 yaş üstündeki hemen hemen herkes bu deneyime aşinadır. Ve yaşlandıkça da özellikle sabahları bu torbaları görme sıklığınız giderek daha da artar. Göz altlarındaki bu duruma sebep olan çeşitli faktörler vardır ve 20li yaşlarda farkettiğiniz bu göz altı torbaları 40lı yaşlarınızdakinden çok daha farklıdır. Ancak öyle ya da böyle göz altı torbaları sizi olduğunuzdan daha yaşlı ve yorgun gösterir.

Göz altı torbalarının en büyük sebeplerinden birisi; ebeveynlerinizin de onlara sahip olmasıdır, yani genlerinizle alakalıdır ve kurtulmak için plastik cerrahi dışında yapılacak pek bir şey yoktur. Öte yandan, gençliğinizdeki uyku eksiklikleri, egzersiz yapmama, tamamen tuzlu gıdalar içeren bir diyet ve ödem de göz altı torbalarının oluşmasına sebep olabilir. Ayrıca, sinüs enfeksiyonları da düzenli olarak derinizi gözlerinizin altına doğru toplar. Eğer ki; sabahın erken saatlerinde göz altlarınızda oluşan torbalar görüyorsanız ve bu torbalar öğlene doğru kayboluyorsa, muhtemelen ödemden (su tutmadan) kaynaklanıyordur. Bunu gidermek için de yatağınızdaki yastığı yükselterek başınızı biraz daha yukarıda tutmanız gerekir.

Yaşlandıkça, göz altı torbaları giderek daha kalıcı hale gelir. Bu da yaşlanmanın doğal sonuçlarından birisidir ve sebebi oldukça basittir: Hepimiz yüzümüzde yağlara sahibizdir ve bu yağlar bağlar ve kaslar tarafından tutulur. Bizler yaşlandıkça, bu bağlar ve kaslar giderek zayıflar ve her şey çökmeye başlar, bu da yağların daha görünür olmasına sebep olur. Aynı şey derimizde de meydana gelir: Yaşlanmayla birlikte kollajen seviyeleri düşer ve bu durum da derinin elastikliğini kaybetmesine, dolayısıyla yüzümüz de dahil olmak üzere vücudumuzun her yerinde sarkmalara sebep olur.

Daha fazlası için aşağıdaki videoya göz atabilirsiniz.


Kaynak: Sarah S. "What causes bags under eyes," http://health.howstuffworks.com/skin-care/problems/beauty/what-causes-bags-under-eyes.htmBu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri"ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir