Post Author Avatar
Gürkan Akçay
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör

Aşağıdaki dört resmin her birinde gizli olan hayvanı tanımlayabilir misiniz?

Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, bunlardan birisinde bir tanımlamada bulunmak diğerlerinden daha kolay olmalı.

Nagoya University'den araştırmacıların yürüttüğü bir çalışmada, insanların bulanık, blur haldeki yılan resimlerini, kuşlar, kediler, balıklar ve köpeklere kıyasla daha doğru bir tutarlılıkla tanımlayabildikleri bulgusuna ulaştı1. Farklı hayvanların bulanıklığı giderek azalan resimlerinden oluşan bir serinin gösterildiği katılımcılardan, her bir adımda sunulan dört seçenekten birisini seçerek hayvanı tanımlaması istendi. Katılımcılar, yılan tanımlamasını %80 doğrulukla 7. adımda (step) yapabilirken, diğer hayvanları 9. ve 10. adıma kadar doğru bir biçimde tanımlayamadılar.

Elde edilen sonuçlar, primat öncesi atalarımızın "ilk ve sürekli avcısını" saptama üzere daha güçlü görsel sistemler evrimleştirdiği2 fikri olan "Yılan Algılama Teorisi"ni destekliyor3.

Teoriye göre, beynimizdeki görsel merkezler özellikle de yılanları saptama konusundaki becerisini devam ettiriyor. Yapılan diğer çalışmalar da, çocukların4 ve maymunların5; hayvanları ayırt ederken yılanlara diğer hayvanlara kıyasla daha hızlı tepki verdiklerini ortaya koymuştu.

Araştırmada kullanılan tam seriyi aşağıda görebilirsiniz.

Kaynak: journals.plos.org
Kaynak: journals.plos.org
Kaynak: journals.plos.org
Kaynak: journals.plos.org
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir