Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Ani bir duygu akımı ile her insan tüyleri diken diken olma (piloereksiyon) durumunu yaşamıştır. Bu fizyolojik durumun sebebi ise kılların ve vücut tüylerinin çevresindeki epitel doku (deri hücrelerinin) hücrelerinin büzüşmesidir. Aslan ve kediler gibi hayvanlar tüylerin diken diken olması mekanizmasını geliştirmiştir. Bir uçtan dikilen tüyler ile (piloereksiyon) vücutlarını olduğundan daha büyük göstermekte ve özelliikle korku, kızgınlık gibi durumlarda düşmanlarına korku salmaktadır. İnsan derisinde de bulunan piloereksiyon durumu, ani duygusal değişim sırasında gerçekleşmektedir.

İlk piloereksiyon patch'i (yama - eklenti), Korea Advanced Institute of Science and Technology (KAIST) -  Biyo & Beyin Mühendislik Bölümü'nden Profesör Young-Ho Cho ve ekibi tarafından geliştirildi . İnce ve esnek olan bu eklenti, sayısal olarak insan duygu derecesini ölçebiliyor. Yeni ve ilginç sayılabilecek teknoloji ile ilgili tüm veriler  Applied Physics Letters'da yayımlandı.

Araştırmanın ilhamı ise Kore'de yayımlanan bir ses yarışması programı sırasında izleyicilerin hissettiklerini ve (neredeyse hepimizin yaşadığı) bu tip ani ve büyük duygusal etkilerin duygusal sonuçlarını ölçme merakından kaynaklandı.

Bu yeni teknolojinin yetişkinlerde duygusal kaybın, duygusal olmayan davranışların ve tepkilerin araştırılmasında da kullanılabileceği tartışılıyor.

Şu an için, KAIST'ta bulunan NanoSentuating Systems Laboratory'de duygusal değer veya seviyenin, piloereksiyon şiddeti ve bölgesine olan etkisi araştırılıyor. Profesör Cho; insanların duygusal hassaslıklarına ve farklı duygu çeşitlerinin değişen şiddetlerine bağlı olarak piloereksiyon şiddetini ayarladığını söylüyor.

Araştırmada açıklandığı üzere, ekstrem duygusal tepkilerin ölçülmesinde kullanılmak üzere, bu yeni piloereksiyon eklentileri iki ila üç yıl içerisinde uygulamalarının insanların duygusal profillerinin ve hassaslıklarının belirlenmesi için geliştirilebileceği düşünülüyor.

İnsan duygularının okunması ve izlenmesi ile ilgili etik konular aşılırsa, kendine; üzerine eklenen güç üreticileri ile enerji sağlayan piloereksiyon yongaları da üretilip kullanılabilecek.

 
Referans : Korea Advanced Institute of Science and Technology. "Goosebump sensor reads your emotions." ScienceDaily. ScienceDaily, 3 June 2015. <www.sciencedaily.com/releases/2015/06/150603191851.htm>.
 
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir